דילוג לתוכן הראשי

קרמה לבנה, קרמה שחורה ומה שביניהן


היוגים מעניקים משמעות רבה לפעולה, לאיכותה ולמניעיה, זאת מתוך ההבנה
שאף פעולה אינה הולכת לאיבוד ושיש לכל מה שעשינו השלכה על העתיד.
הסיבה לכך הנה ההשפעה שיש לפעולה - במחשבה, בדיבור ובמעשה - על האישיות שלנו.

היות וקשה לעתים להגדיר "טוב" ו"רע" מציעה היוגה את מודל הפעולה שאינה לבנה ואינה שחורה.
פעולות לבנות הן כל הפעולות המוגדרות "טובות", ופעולות שחורות הן כל הפעולות המוגדרות "רעות".
באינטואיציה בסיסית אפשר מיד לשייך אי אלו מעשים לתוך אחת ההגדרות, אולם בלב השיוך ניצב לפי גישת היוגה: המניע.
מדוע נהגתי כך?

אם עשיתי טוב כדי ליהנות מרווח, תשומת לב, מחיאות כפיים ותגמול, הרי לא עשיתי טוב לאחר כי אם לעצמי, לא הייתה לי שום כוונה להיטיב כי אם להרוויח, גם אם עטפתי את הפעולה בנייר הצלופן המתאים. ייתכן גם שלא לקחתי את כל המשמעויות של מעשיי בחשבון, פעלתי באופן פחות שקול ואולי אף הזקתי יותר מאשר הועלתי.
לא אחת תורמים ופעילים מבקשים לסייע לזולת כדי לזכות בהערכה, בפרסום ובמעמד. חברות עסקיות כבר יודעות שתרומה לקהילה משפרת את תדמיתן, את מעמדן ומכאן שאת רווחיותן.
לעתים מעשה הנחשב כטוב נועד לרצות, להשביע רצונו של אחר, בלי שלעושה הפעולה יש חיבור או הבנה עמוקה בנוגע לחשיבותו והוא פועל רק כדי ליהנות מפרות המעשה, בחומר או ביחס, מה שמוליד כמעט תמיד אכזבה עמוקה.

אם עשיתי רע כדי לפגוע ולהזיק הרי שאתייסר מכך ואישיותי תוטבע בזיכרון ובחוויה
של הנזק המכוון שחוללתי.
אך גם אם עשיתי "רע", ייתכן שלא התכוונתי להזיק, אלא רק לעשות את מה שאני מבין שהוא הדבר שאני צריך לעשות (לא בכדי מלמדים היוגים אתיקה להתנהלות עם אחרים, כזו שעוזרת לעשות סדר פנימי ולהציב גבולות לעצמנו).
אב הדורש מבנו שיעשה את שיעורי הבית ומעיר לו אם לא עשה כן, אינו עושה מעשה רע, כי אם ממלא את תפקידו גם אם ילדו רוטן וכאשר המניע הוא כזה התואם את מחויבותו כאבא הרי שמעשה זה לא יטביע כל רושם, או "ייצור קארמה".
כאשר הפעולה אינה לבנה ואינה שחורה, נטולת זיקה לפרותיה ומתבצעת מתוך בהירות וחיבור אל התפקיד והמחויבות, אין כתוצאה ממנה כל זיכרון המוטבע בתודעתו של המבצע והוא מסיים אותה בלי להיות מושפע.

היוגים מציעים להתנתק מהרצון להרוויח וליהנות מפרות הפעולה ולפעול בהתאם למה שאדם סבור ומבין בכנות שנכון עבורו לעשות, בהתחשב במצבו הקיים, באחריות ובמחויבות שנטל על עצמו ובתפקידו ברגע נתון.
פעולות שאינן שחורות ואינן לבנות הנן ניטרליות מעצם היותן נטולות מניע מלבד ההבנה שיש לבצען. הן ביטוי למעשה הנכון, כזה המביא לשחרור מלא של מי שצובר בחייו עוד ועוד מהן.

תגובות

פוסטים פופולריים

שילוב יוגה בכיתה מקדמת

שילוב יוגה בכיתה מקדמת מאת בלינדה בן אטר-קוטלר דו"ח תצפית -  שילוב טכניקה יוגית בכיתה רקע : אני עובדת בכיתה מקדמת לתלמידים עם בעיות מורכבות, החל מבעיות תקשורת, ליקויי למידה ומוגבלויות פיזיות (קשיים /פיזיים מוטוריים משמעותיים) ; ובעיקר בולטות בעיות קשב ובעיות התנהגות והפרעות נפשיות. זאת על אף שאפיונים אילו אינם כלולים בהגדרת הכיתה, שכן על פי משרד החינוך הגדרת הכיתה הינה: " ליקויי למידה" – וכל שאר הבעיות על פי המשרד "משניות"  (לא מעניינות/לא רלוונטיות).... הכיתה מונה 13 תלמדים. 4 בנות ו 9 בנים. מכיתות א' ב'. כיתה מקדמת יחידה בבית הספר כשיש עוד 15 כיתות "רגילות". הרקע לכיתה משמעותי בהקשר לשיקול הכנסת תרגול יוגה לכיתתי, בהתחשב בבעיות המגוונות של התלמידים. למרות הדילמה עלי להדגיש שסומכת על עצמי (כאדם שנחשבת "פריקית שליטה") ולא חוששת כלל שהתלמידים יצאו מאיפוס או לחלופין שתרגול יוגה יכול להשפיע לרעה. להיפך, פתוחה לניסיונות ושילוב טכניקות ושיטות מגוונות. הקדמה : כל בוקר בכיתתי אני דוגלת בפתיח וסטינג קבוע

האומנות והתרפיה של יוגה על כיסא

אימון גוף נפש מונגש שמתאים לכולם נעמעם את האור. נסגור את הנייד. נשב על כיסא, הגב ישר וצמוד למשענת. הראש מורם מעט. כתפיים רפויות, צוואר רפוי, הגב רפוי. כל הגוף רפוי ושקט. חבר שלי נהג לתרגל יוגה. לאחר שחלה שוב אינו יכול לבצע עם גופו את אשר ביצע בעבר. האם הסתיים הקשר שלו עם היוגה? האם דווקא כעת כשהוא נזקק למלוא הסיוע שדרך היוגה יכולה להושיט, אין הוא יכול עוד לחוות חווית יוגה? למעשה, אם יפנה אל המקומות בהם מלמדים יוגה באזור מגוריו, לא ימצא קבוצת תרגול בה יוכל להשתלב. אנשים בעלי קושי תפקודי ומגבלה גופנית חווים בחייהם מידה רבה של כאב, מצוקה, פחד ודאגה אך אינם חושבים לפנות לעולם היוגה, הנתפס כעולמם של הצעירים החתיכים והגמישים.   זאת למרות שהיוגה כגישה, כאורח חיים, כפילוסופיה יישומית וכתרכיב ממוקד של תרגילי גוף ונשימה עשויה להוות תרפיה אינטגרטיבית משמעותית עבורם, בהיותה ממוקדת בהפחתת סבל תוך הצעתה של פרקטיקה התערבותית בהירה ונוחה לביצוע. אנשים המתמודדים מחלות מאיימות חיים ; סרטן, מחלות לב וריאה כרוניות, איידס, מחלות נירולוגיות מתקדמות (טרשת נפוצה, פרקינסון, ניוון שרירי ועוד),

חינוך לפיתוח מודעות ורגישות למצוקתם של אחרים באמצעות הטמעת הערכים ההומניסטיים של היוגה

אנו מזדעזעים למשמע עוולות המתרחשות רחוק מאתנו, אבל עוולות המתקיימות מתחת לאף כמו אינן מעוררות דבר. יש לנו יכולת מופלאה להפוך ל"לא אישי" את הקשה הקרוב ובכך כאילו להעלימו. נאמנים לתרבות הריאליטי וההקצנה הפסיכולוגית, אנחנו מזועזעים מאירוע גדול שקרה, ממשהו חזק, שיש בו שפע של דם, צבע ודמעות, אבל את העוולות היומיומיות המתרחשות אצלנו קרוב איננו מזכים אפילו במבט קצר. הצורך לכבס ולנקות את המצפון שחש במצוקה מובילנו שוב ושוב לפעולות מוחצנות ומיוחצנות של עזרה ונתינה אבל הללו אינן כרוכות בוויתור משמעותי ובשל כך גם השפעתן מינורית וחיוורת. רבים מכורים לתנועה, נעים ממנעד רגשי גבוה למנעד רגשי גבוה יותר וכל מה שקורה בעצימות נמוכה יותר כמו לא נוגע. הסירוב להבין שמשהו לקוי מאד קיים באורח חיים שהשגיות, תועלתנות, חומרנות וציניות שורה בו, לוקח אותנו למחוזות רחוקים ובלבד שנפנה מעצמנו את הצורך להסתכל קרוב ולהתמודד. למעשה, איננו סבורים שיש קשר בין הדברים, בין הערכים הבולטים המנחים אותנו לבין אלימות, סבל, חולי, עוני ובושה. נראה שזו גזרת גורל, אבל היכולת לשנות ולהשפיע היא גדולה יותר ממה

האימון הגופני ביוגה: סיכויים, סיכונים ואכזבות. מה שחשוב לדעת לפני ובזמן שיעור היוגה

במה יכול אימון היוגה לסייע, ממה יש להיזהר וממי כדאי להתרחק? היוגה הפכה בעשורים האחרונים לפופולרית בעולם כולו, מחיפה ועד מומביי, מניו-יורק ועד טהראן, מברלין ועד באקו, בכל עיר קטנה או גדולה אפשר לקחת שיעור יוגה ולמצוא לא מעט מורים בתחום. העובדה כי יוגה הינה אימון פתוח הנעדר בסיס ידע מקצועי מוגדר ומוסמך מסכן לא אחת את התלמידים המבקשים ללמוד והמסתמכים על הוראתם של מורים חובבניים, פזיזים ולעיתים אף לא הגונים. ובעניין זה ראויה במיוחד לציטוט אמירתו של  החוקר והכימאי ההודי, אי.קיי. טיימני  שכתב על העירפול הכרוך ביוגה: "אין נושא דומה הכרוך באופן רב כלכך במסתורין, עליו כל אדם יכול לכתוב ככל העולה על רוחו בלא כל סיכון שייטען כלפיו שהוא טועה". הכתב המדעי של הניו יורק טיימס, ויליאם גיי. ברוד , מתרגל יוגה ותיק בעצמו, פרסם לפני מספר שנים קובץ מאמרים בספר שפירסם והמאגד את יתרונותיה, חסרונותיה, אפשרויותיה וסיכוניה של היוגה         (The Science of Yoga, The Risks and the Rewards, Simon&Schuster, NY 2012). מחקרים מודרניים מהעשורים האחרונים מצביעים על מאפייניה ו יתרונותיה של ה