דילוג לתוכן הראשי

מבעד למה שמתחשק

מאת ד"ר גיידבה יוגנדרה

ד"ר גאיידב יוגנדרה: "השתוקקויות הן מקור הבעיות שלנו".

רבות נאמר על השתוקקויות כמקור הבעיות שלנו.
השתוקקויות פוגעות בבהירות שלנו וגורמות לנו לפעול באופן שגוי ומוטעה.
ויתור על השתוקקויות אפילו בשלב מאוחר בחיים, מביא את כל הטוב שהוא יכול להעניק לנו.

אם אנו יכולים לדמיין ישות דוגמת אלוהים (שאינו נחשב ביוגה כבורא והורס כי אם כנשמה מושלמת, שהגיעה להגשמה רוחנית, כזו שאינה נגועה בחולשות אנוש. הוויה מושלמת המשמשת כדוגמא לתכונות אותן מבקש היוגי לקיים בעצמו - המתרגם) – הרי שהוא נטול השתוקקויות.
הוא נחשב כמי שנמצא, מתבונן, אבל ללא השתוקקויות.
אנו איננו יכולים להגיע למצב זה. במוקדם או במאוחר אנו מגיעים לנקודה בה מתעוררים בנו רעיונות ואנו פועלים, דבר הגורם לכאב. תכונה אנושית זו נלמדת ע"י היוגים.
נטייה זו לעשייה ופעולה היא מולדת, אינהרנטית. כל החיים אנחנו רצים לפה ולשם. כשאנו נשאלים, לשם מה? איננו יודעים, אבל אנחנו פעילים.

ישנו סיפור על קבוצת חיילים הצועדת במשך ארבע שעות ואינה מוצאת דבר. המפקד פונה לאחד הכפריים ומבקש ממנו שיכוון אותו והוא משיב: עוד קצת קדימה. הם ממשיכים לצעוד במשך עוד ארבע שעות. שוב פונה המפקד לאדם אותו הם פוגשים בדרך ושוב הוא מקבל תשובה: עוד מעט ותגיעו למחוז חפצכם. המפקד פונה לחייליו העייפים ואומר להם בעגה הצבאית: ברכותיי, אנו מחזיקים מעמד. זה דבר חשוב בצבא, בקרב. לא הלכנו לאיבוד, לא נשברנו, אנחנו עדיין מחזיקים מעמד.

כל היום הם צועדים ועדיין המסע ממשיך. זהו מצבנו. אנו אינטליגנטיים, חושבים, מתכננים, מארגנים, מנסים אבל בסופו של דבר אנו מנסים שוב. איננו יכולים להגיד שהשגנו משהו.
המכשול הוא הקומפלקס האישיותי שלנו (המיינד – המתרגם) ואם האישיות שלנו היא לגמרי נדיפה היא עשויה לחולל קשיים.

אנו חייבים להיות עסוקים באיזו תכלית, באיזה משמעות.
היוגי האידיאלי הינו נטול השתוקקויות ויעדים, אלא רק נוכח ומתבונן, מודע כל הזמן.
האירועים ימשיכו להתרחש, דברים יקרו, אך הוא אינו בוחר תחום או העדפה, אינו שואף לדבר, הוא כמו צופה, משקיף.
אתה על החוף, מתבונן בים ובגלים המתקרבים אליך יותר ויותר, אך אתה יכול להישאר במקומך כל היום, כל הלילה.
הים ימשיך להראות מפחיד ומאיים בכל פעם שתתבונן בו, אך יש לו את הגבולות שלו.
העולם החומרי החיצוני מחולל דברים רבים ומעורר בנו חרדה, אך בסופו של דבר הוא נותר היכן שהיה.
שינויים קטנים מתחוללים, אך אם נבין שאלו שינויים קטנים, נוכל להיות רגועים יותר.
בית נבנה ונהרס, דברים מסוג זה מתרחשים. אך אנו נצמדים והדבר יכול להפריע לנו. הפחד הבא שלי הוא מה שיקרה לי או למה ששלי. איננו יכולים לחשוב על משהו אחר מלבד על עצמי ועל מה שיש לי. מי שמבקש להיות במצב אחר, מציב את ההתבוננות כמטרתו, כעמדה בה הוא בוחר להתקיים.
רק צפה בשינוי, בעולם כפי שהוא ממשיך ומתקיים. זהו מצב רצוי.
אתה מבחין בשינויים ואתה מודע לכך שהם מתרחשים כל הזמן, שאין להם סוף.
אם אתה בהלך רוח מסוים, או במצב כלשהו והוא אינו כה נפלא, גם זה ישתנה ויחלוף.
השאיפה הינה: העמקת ההבנה בדבר אופייה של המציאות ולפיכך הימנעות מסוימת מהתחברות יתרה עם האובייקט כמו גם עם כל ההשתנות שהיא חלק ממנו, מלהיות מוטרד במיוחד כמו גם שמח עד לב השמיים.

(* תקציר של הרצאה במומביי, תורגם בהרשאת היוגה אינסטיטיוט ע"י ט.ר)תגובות

פוסטים פופולריים

שילוב יוגה בכיתה מקדמת

שילוב יוגה בכיתה מקדמת מאת בלינדה בן אטר-קוטלר דו"ח תצפית -  שילוב טכניקה יוגית בכיתה רקע : אני עובדת בכיתה מקדמת לתלמידים עם בעיות מורכבות, החל מבעיות תקשורת, ליקויי למידה ומוגבלויות פיזיות (קשיים /פיזיים מוטוריים משמעותיים) ; ובעיקר בולטות בעיות קשב ובעיות התנהגות והפרעות נפשיות. זאת על אף שאפיונים אילו אינם כלולים בהגדרת הכיתה, שכן על פי משרד החינוך הגדרת הכיתה הינה: " ליקויי למידה" – וכל שאר הבעיות על פי המשרד "משניות"  (לא מעניינות/לא רלוונטיות).... הכיתה מונה 13 תלמדים. 4 בנות ו 9 בנים. מכיתות א' ב'. כיתה מקדמת יחידה בבית הספר כשיש עוד 15 כיתות "רגילות". הרקע לכיתה משמעותי בהקשר לשיקול הכנסת תרגול יוגה לכיתתי, בהתחשב בבעיות המגוונות של התלמידים. למרות הדילמה עלי להדגיש שסומכת על עצמי (כאדם שנחשבת "פריקית שליטה") ולא חוששת כלל שהתלמידים יצאו מאיפוס או לחלופין שתרגול יוגה יכול להשפיע לרעה. להיפך, פתוחה לניסיונות ושילוב טכניקות ושיטות מגוונות. הקדמה : כל בוקר בכיתתי אני דוגלת בפתיח וסטינג קבוע

האומנות והתרפיה של יוגה על כיסא

אימון גוף נפש מונגש שמתאים לכולם נעמעם את האור. נסגור את הנייד. נשב על כיסא, הגב ישר וצמוד למשענת. הראש מורם מעט. כתפיים רפויות, צוואר רפוי, הגב רפוי. כל הגוף רפוי ושקט. חבר שלי נהג לתרגל יוגה. לאחר שחלה שוב אינו יכול לבצע עם גופו את אשר ביצע בעבר. האם הסתיים הקשר שלו עם היוגה? האם דווקא כעת כשהוא נזקק למלוא הסיוע שדרך היוגה יכולה להושיט, אין הוא יכול עוד לחוות חווית יוגה? למעשה, אם יפנה אל המקומות בהם מלמדים יוגה באזור מגוריו, לא ימצא קבוצת תרגול בה יוכל להשתלב. אנשים בעלי קושי תפקודי ומגבלה גופנית חווים בחייהם מידה רבה של כאב, מצוקה, פחד ודאגה אך אינם חושבים לפנות לעולם היוגה, הנתפס כעולמם של הצעירים החתיכים והגמישים.   זאת למרות שהיוגה כגישה, כאורח חיים, כפילוסופיה יישומית וכתרכיב ממוקד של תרגילי גוף ונשימה עשויה להוות תרפיה אינטגרטיבית משמעותית עבורם, בהיותה ממוקדת בהפחתת סבל תוך הצעתה של פרקטיקה התערבותית בהירה ונוחה לביצוע. אנשים המתמודדים מחלות מאיימות חיים ; סרטן, מחלות לב וריאה כרוניות, איידס, מחלות נירולוגיות מתקדמות (טרשת נפוצה, פרקינסון, ניוון שרירי ועוד),

חינוך לפיתוח מודעות ורגישות למצוקתם של אחרים באמצעות הטמעת הערכים ההומניסטיים של היוגה

אנו מזדעזעים למשמע עוולות המתרחשות רחוק מאתנו, אבל עוולות המתקיימות מתחת לאף כמו אינן מעוררות דבר. יש לנו יכולת מופלאה להפוך ל"לא אישי" את הקשה הקרוב ובכך כאילו להעלימו. נאמנים לתרבות הריאליטי וההקצנה הפסיכולוגית, אנחנו מזועזעים מאירוע גדול שקרה, ממשהו חזק, שיש בו שפע של דם, צבע ודמעות, אבל את העוולות היומיומיות המתרחשות אצלנו קרוב איננו מזכים אפילו במבט קצר. הצורך לכבס ולנקות את המצפון שחש במצוקה מובילנו שוב ושוב לפעולות מוחצנות ומיוחצנות של עזרה ונתינה אבל הללו אינן כרוכות בוויתור משמעותי ובשל כך גם השפעתן מינורית וחיוורת. רבים מכורים לתנועה, נעים ממנעד רגשי גבוה למנעד רגשי גבוה יותר וכל מה שקורה בעצימות נמוכה יותר כמו לא נוגע. הסירוב להבין שמשהו לקוי מאד קיים באורח חיים שהשגיות, תועלתנות, חומרנות וציניות שורה בו, לוקח אותנו למחוזות רחוקים ובלבד שנפנה מעצמנו את הצורך להסתכל קרוב ולהתמודד. למעשה, איננו סבורים שיש קשר בין הדברים, בין הערכים הבולטים המנחים אותנו לבין אלימות, סבל, חולי, עוני ובושה. נראה שזו גזרת גורל, אבל היכולת לשנות ולהשפיע היא גדולה יותר ממה

האימון הגופני ביוגה: סיכויים, סיכונים ואכזבות. מה שחשוב לדעת לפני ובזמן שיעור היוגה

במה יכול אימון היוגה לסייע, ממה יש להיזהר וממי כדאי להתרחק? היוגה הפכה בעשורים האחרונים לפופולרית בעולם כולו, מחיפה ועד מומביי, מניו-יורק ועד טהראן, מברלין ועד באקו, בכל עיר קטנה או גדולה אפשר לקחת שיעור יוגה ולמצוא לא מעט מורים בתחום. העובדה כי יוגה הינה אימון פתוח הנעדר בסיס ידע מקצועי מוגדר ומוסמך מסכן לא אחת את התלמידים המבקשים ללמוד והמסתמכים על הוראתם של מורים חובבניים, פזיזים ולעיתים אף לא הגונים. ובעניין זה ראויה במיוחד לציטוט אמירתו של  החוקר והכימאי ההודי, אי.קיי. טיימני  שכתב על העירפול הכרוך ביוגה: "אין נושא דומה הכרוך באופן רב כלכך במסתורין, עליו כל אדם יכול לכתוב ככל העולה על רוחו בלא כל סיכון שייטען כלפיו שהוא טועה". הכתב המדעי של הניו יורק טיימס, ויליאם גיי. ברוד , מתרגל יוגה ותיק בעצמו, פרסם לפני מספר שנים קובץ מאמרים בספר שפירסם והמאגד את יתרונותיה, חסרונותיה, אפשרויותיה וסיכוניה של היוגה         (The Science of Yoga, The Risks and the Rewards, Simon&Schuster, NY 2012). מחקרים מודרניים מהעשורים האחרונים מצביעים על מאפייניה ו יתרונותיה של ה