דילוג לתוכן הראשי

פראנהימה: על ביו-אנרגיה, רגשות ונשימה


מאת הנסג'י יוגנדרה
(תרגום מאנגלית בהרשאת המחברת ע"י ט.ר. פורסם ב"יוגה ובריאות" ירחון היוגה אינסטיטיוט, מומביי, אוגוסט 2015)


ביוגה סוטרות, פראנהימה מוזכרת כשלב הרביעי. השלבים הקודמים הם עידון מודע של הרגשות, משמוע של החיים ותמרון פיסי.
הרגשות שלנו הם תחילתו ובמרכזו של היישום היוגי. ברגע שבו אתה רוגז, חרד, מתוח וכו' הדבר משפיע מיידית על כל ההוויה שלך, על האישיות שלך ובאופן טבעי גם על הנשימה.

נשימה הינה פעולה בה אנו יכולים להתבונן. מערכת הנשימה היא המערכת הגופנית היחידה שיכולה לפעול באופן רצוני כמו גם באופן בלתי רצוני. בשל כך היוגים נתנו לה חשיבות מקסימאלית.
אבל אם ננסה לשלוט בנשימה בלי לעבוד על הרגשות, נתקל בבעיות ובקשיים.

הפעולות שאנו מבצעים, העשייה שלנו היא גם חשובה. אם אדם נוהג לשבת זמן רב מול הטלוויזיה
או כל מסך אחר, אבוד במחשבותיו, גם נשימתו לא תהיה רגועה.
הוא אמנם ינשום פנימה חמצן אבל היות והזרימה בגוף אינה טובה, לא כל תא בגופו יקבל את מידת החמצן הדרושה.

היוגה אותה אנו מלמדים (ביוגה אינסטיטיוט מומביי הודו) אנו תמיד מלמדים אסנות המשולבות במקצב של נשימה.
אנו לומדים לקחת נשימה עמוקה, לעצור את הנשימה, לנשוף לגמרי ולעצור כשהאוויר "מחוץ לגוף".
הדברים הללו חשובים בגלל שהם מחזקים את השרירים, את הריאות, את התאים, את מערכת החיסון.
רק ביצוע של תנועות גופניות אינה הדרך ההוליסטית.
נשימות איטיות, ארוכות, קצביות חשובות מאד.
כשאנו נעשים מעט יותר מודעים לנשימה שלנו, אנו מגיעים לשלב היוגה הרביעי שהוא פראנהימה.

ישנם 5 סוגים של ביו-אנרגיה:
הראשון: פראנה, שיכולה להיות נשלטת ע"י מערכת הנשימה. (פראנה הוא גם השם הכללי בו משתמשים בספרות היוגית לתאור כלל הסוגים של הביו-אנרגיה – המתרגם).
השני: אפנה, שהיא אנרגיה המצויה בחלק התחתון של הגוף ובה אנו משתמשים לפעילות מינית, מתן שתן ותנועתיות באופן כללי.
שימוש מוגזם ולא נחוץ באנרגיה זו הוא שגוי והיוגים ממליצים לעשות בה שימוש רק בעת הצורך.
באירוודה מדגישים כי אם שלפוחית השתן מלאה ויש צורך לרוקנה אסור להימנע ולהתאפק כי החזקה מעוררת מיידית אי יציבות.
השלישי: אודנה. הפראנה העליונה בה אנו משתמשים בשביל לחשוב. היוגים מלמדים שמחשבה ופעולה צריכות להתבצע ביחד. אדם צריך לחשוב כדי לפעול. רק מחשבה לשם מחשבה לא צריכה להתקיים למשך יותר מכמה רגעים.
הרביעי והחמישי: סמאנה, המיועד למערכת העיכול וויאנה, הממוקד במערכת זרימת הדם.
מכל מה שאנו אוכלים, התזונה מגיעה לכל אחד מתאי הגוף וזו הסיבה מדוע חשוב תמיד להקפיד על בטן רכב וקלה ותמיד להשתדל ולהיות מודע לכך.
ברגע שאתה חש נוקשות ומתח, הרגע את שרירי הבטן.
יוגנדרה פראנהימה (התרגיל הרביעי מבין תשעה תרגילי פראנהימה המקובלים בבית הספר ליוגה אותו מייצגת הכותבת-המתרגם), יכולה לסייע בכך.

פראנהימה, אם כן, אינה רק תרגילי נשימה, היא כוללת את כל מהלך החיים ואורח החיים שלנו.
תגובות

פוסטים פופולריים

שילוב יוגה בכיתה מקדמת

שילוב יוגה בכיתה מקדמת מאת בלינדה בן אטר-קוטלר דו"ח תצפית -  שילוב טכניקה יוגית בכיתה רקע : אני עובדת בכיתה מקדמת לתלמידים עם בעיות מורכבות, החל מבעיות תקשורת, ליקויי למידה ומוגבלויות פיזיות (קשיים /פיזיים מוטוריים משמעותיים) ; ובעיקר בולטות בעיות קשב ובעיות התנהגות והפרעות נפשיות. זאת על אף שאפיונים אילו אינם כלולים בהגדרת הכיתה, שכן על פי משרד החינוך הגדרת הכיתה הינה: " ליקויי למידה" – וכל שאר הבעיות על פי המשרד "משניות"  (לא מעניינות/לא רלוונטיות).... הכיתה מונה 13 תלמדים. 4 בנות ו 9 בנים. מכיתות א' ב'. כיתה מקדמת יחידה בבית הספר כשיש עוד 15 כיתות "רגילות". הרקע לכיתה משמעותי בהקשר לשיקול הכנסת תרגול יוגה לכיתתי, בהתחשב בבעיות המגוונות של התלמידים. למרות הדילמה עלי להדגיש שסומכת על עצמי (כאדם שנחשבת "פריקית שליטה") ולא חוששת כלל שהתלמידים יצאו מאיפוס או לחלופין שתרגול יוגה יכול להשפיע לרעה. להיפך, פתוחה לניסיונות ושילוב טכניקות ושיטות מגוונות. הקדמה : כל בוקר בכיתתי אני דוגלת בפתיח וסטינג קבוע

האומנות והתרפיה של יוגה על כיסא

אימון גוף נפש מונגש שמתאים לכולם נעמעם את האור. נסגור את הנייד. נשב על כיסא, הגב ישר וצמוד למשענת. הראש מורם מעט. כתפיים רפויות, צוואר רפוי, הגב רפוי. כל הגוף רפוי ושקט. חבר שלי נהג לתרגל יוגה. לאחר שחלה שוב אינו יכול לבצע עם גופו את אשר ביצע בעבר. האם הסתיים הקשר שלו עם היוגה? האם דווקא כעת כשהוא נזקק למלוא הסיוע שדרך היוגה יכולה להושיט, אין הוא יכול עוד לחוות חווית יוגה? למעשה, אם יפנה אל המקומות בהם מלמדים יוגה באזור מגוריו, לא ימצא קבוצת תרגול בה יוכל להשתלב. אנשים בעלי קושי תפקודי ומגבלה גופנית חווים בחייהם מידה רבה של כאב, מצוקה, פחד ודאגה אך אינם חושבים לפנות לעולם היוגה, הנתפס כעולמם של הצעירים החתיכים והגמישים.   זאת למרות שהיוגה כגישה, כאורח חיים, כפילוסופיה יישומית וכתרכיב ממוקד של תרגילי גוף ונשימה עשויה להוות תרפיה אינטגרטיבית משמעותית עבורם, בהיותה ממוקדת בהפחתת סבל תוך הצעתה של פרקטיקה התערבותית בהירה ונוחה לביצוע. אנשים המתמודדים מחלות מאיימות חיים ; סרטן, מחלות לב וריאה כרוניות, איידס, מחלות נירולוגיות מתקדמות (טרשת נפוצה, פרקינסון, ניוון שרירי ועוד),

חינוך לפיתוח מודעות ורגישות למצוקתם של אחרים באמצעות הטמעת הערכים ההומניסטיים של היוגה

אנו מזדעזעים למשמע עוולות המתרחשות רחוק מאתנו, אבל עוולות המתקיימות מתחת לאף כמו אינן מעוררות דבר. יש לנו יכולת מופלאה להפוך ל"לא אישי" את הקשה הקרוב ובכך כאילו להעלימו. נאמנים לתרבות הריאליטי וההקצנה הפסיכולוגית, אנחנו מזועזעים מאירוע גדול שקרה, ממשהו חזק, שיש בו שפע של דם, צבע ודמעות, אבל את העוולות היומיומיות המתרחשות אצלנו קרוב איננו מזכים אפילו במבט קצר. הצורך לכבס ולנקות את המצפון שחש במצוקה מובילנו שוב ושוב לפעולות מוחצנות ומיוחצנות של עזרה ונתינה אבל הללו אינן כרוכות בוויתור משמעותי ובשל כך גם השפעתן מינורית וחיוורת. רבים מכורים לתנועה, נעים ממנעד רגשי גבוה למנעד רגשי גבוה יותר וכל מה שקורה בעצימות נמוכה יותר כמו לא נוגע. הסירוב להבין שמשהו לקוי מאד קיים באורח חיים שהשגיות, תועלתנות, חומרנות וציניות שורה בו, לוקח אותנו למחוזות רחוקים ובלבד שנפנה מעצמנו את הצורך להסתכל קרוב ולהתמודד. למעשה, איננו סבורים שיש קשר בין הדברים, בין הערכים הבולטים המנחים אותנו לבין אלימות, סבל, חולי, עוני ובושה. נראה שזו גזרת גורל, אבל היכולת לשנות ולהשפיע היא גדולה יותר ממה

האימון הגופני ביוגה: סיכויים, סיכונים ואכזבות. מה שחשוב לדעת לפני ובזמן שיעור היוגה

במה יכול אימון היוגה לסייע, ממה יש להיזהר וממי כדאי להתרחק? היוגה הפכה בעשורים האחרונים לפופולרית בעולם כולו, מחיפה ועד מומביי, מניו-יורק ועד טהראן, מברלין ועד באקו, בכל עיר קטנה או גדולה אפשר לקחת שיעור יוגה ולמצוא לא מעט מורים בתחום. העובדה כי יוגה הינה אימון פתוח הנעדר בסיס ידע מקצועי מוגדר ומוסמך מסכן לא אחת את התלמידים המבקשים ללמוד והמסתמכים על הוראתם של מורים חובבניים, פזיזים ולעיתים אף לא הגונים. ובעניין זה ראויה במיוחד לציטוט אמירתו של  החוקר והכימאי ההודי, אי.קיי. טיימני  שכתב על העירפול הכרוך ביוגה: "אין נושא דומה הכרוך באופן רב כלכך במסתורין, עליו כל אדם יכול לכתוב ככל העולה על רוחו בלא כל סיכון שייטען כלפיו שהוא טועה". הכתב המדעי של הניו יורק טיימס, ויליאם גיי. ברוד , מתרגל יוגה ותיק בעצמו, פרסם לפני מספר שנים קובץ מאמרים בספר שפירסם והמאגד את יתרונותיה, חסרונותיה, אפשרויותיה וסיכוניה של היוגה         (The Science of Yoga, The Risks and the Rewards, Simon&Schuster, NY 2012). מחקרים מודרניים מהעשורים האחרונים מצביעים על מאפייניה ו יתרונותיה של ה