דילוג לתוכן הראשי

יוגה - לא ממש קלי קלות


לא אחת נדמה לנו שהשגת מצב של יוגה הוא דבר קל ופשוט, התלוי במימושה של תנוחה גופנית , בנסיעה להודו, באכילת אוכל מסוים, בהקפדה על לבוש ייחודי וכדומה.
פסוקים אלו מתוך הבהגוודגיטה, אחת משתי היצירות הפילוסופיות-ספרותיות החשובות של היוגה, מזכירים לנו שהשגת מצב של יוגה היא משימת חיים ודרך חיים, כזו שלא בטוח שנוכל להשיגה במלואה.
עיון ומחשבה בכתוב ממחישים לנו כמה שונה היוגה מחיינו  בעולם המודרני שהוא פחות או יותר כפר גלובלי המקדש חומרנות והישגיות.
מהטקסט אנו יכולים ללמוד אודות לב היוגה שהיא מימוש של הגישה היוגית שבליבה צניעות סגפנית ולבדית נטולת חשקים וכן על הפרופרציה שבין הגישה היוגית לחיים לבין הטכניקה (התרגול). הטכניקה היוגית היא משנית לאימוצה וליישומה של אותה גישה אם כי לא בלתי נחוצה, חשובה או קיימת.
נדמה שאנו יכולים ללמוד מהכתוב מידה של צניעות ומידתיות ואולי אף לקבל את הדחיפה והעידוד להמשיך ולהתקדם, לשנות את עצמנו ולשפר בכך את חיינו ואת חייהם של אחרים.


תרגום מתוך הבהגוודגיטה 6.4-13:

כשאדם מתנער מתשוקות באופן קבוע ואינו תלוי יותר באובייקטים תחושתיים או בעשייה, אזי הוא השיג יוגה.
אדם צריך לקדם את עצמו באמצעות עצמו ולעולם לא להנמיך את עצמו; רק העצמי הוא חברו של האדם
ורק העצמי הוא אויבו.

מי ששולט בעצמו (בגוף ובחושים) באמצעות עצמו, העצמי לבדו הוא חברו  ובעבור זה שאינו מצליח לשלוט
בעצמו, העצמי לבדו הוא גורם שלילי עבורו, כמו אויב. 
העצמי של מי שרגוע ושולט בעצמו יציב ומאוזן לנוכח חום וקור, שמחה ועצב וגם לנוכח כבוד ומעמד והעדר כבוד ומעמד.

היוגי שהעצמי שלו מסופק באמצעות ידע ומימוש-הגשמה, שהוא יציב וחושיו תחת שליטה, שעבורו רגב אדמה, אבן וזהב הם בעלי ערך דומה ושווה, עליו יאמר שהינו איתן.

המצטיין הוא זה המביט בשוויון נפש וללא אפליה-בידול על שוחר טובתו, על חבר, על אויב, על מי שאדיש ביחס אליו, על מי שפוסק ומכריע בנוגע אליו, על מי ששונא אותו, על קרובו וגם על מי שהינו טוב ומי שהינו רע.

היוגי שאישיותו וגופו מתונים ונתונים למרותו, חף מתשוקות, חסר כל וגר לבדו תוך התבודדות צריך באופן קבוע לרכז את תודעתו.

על משטח נקי תוך שהוא מייצב את מושבו כך שיהיה לא גבוה מדי ולא נמוך מדי, עשוי בהתאמה מעשב, עור ובד - כשתנועות התודעה והחושים נשלטות, עליו למקד את תודעתו; עליו לתרגל יוגה למען טיהור אישיותו.


* (תרגום מאנגלית ט.ר מתוך הבהגוודגיטה בהוצאת ארגון ראמנקרישנה 2012, צ'נאי, הודו)


תגובות

פוסטים פופולריים

שילוב יוגה בכיתה מקדמת

שילוב יוגה בכיתה מקדמת מאת בלינדה בן אטר-קוטלר דו"ח תצפית -  שילוב טכניקה יוגית בכיתה רקע : אני עובדת בכיתה מקדמת לתלמידים עם בעיות מורכבות, החל מבעיות תקשורת, ליקויי למידה ומוגבלויות פיזיות (קשיים /פיזיים מוטוריים משמעותיים) ; ובעיקר בולטות בעיות קשב ובעיות התנהגות והפרעות נפשיות. זאת על אף שאפיונים אילו אינם כלולים בהגדרת הכיתה, שכן על פי משרד החינוך הגדרת הכיתה הינה: " ליקויי למידה" – וכל שאר הבעיות על פי המשרד "משניות"  (לא מעניינות/לא רלוונטיות).... הכיתה מונה 13 תלמדים. 4 בנות ו 9 בנים. מכיתות א' ב'. כיתה מקדמת יחידה בבית הספר כשיש עוד 15 כיתות "רגילות". הרקע לכיתה משמעותי בהקשר לשיקול הכנסת תרגול יוגה לכיתתי, בהתחשב בבעיות המגוונות של התלמידים. למרות הדילמה עלי להדגיש שסומכת על עצמי (כאדם שנחשבת "פריקית שליטה") ולא חוששת כלל שהתלמידים יצאו מאיפוס או לחלופין שתרגול יוגה יכול להשפיע לרעה. להיפך, פתוחה לניסיונות ושילוב טכניקות ושיטות מגוונות. הקדמה : כל בוקר בכיתתי אני דוגלת בפתיח וסטינג קבוע

האומנות והתרפיה של יוגה על כיסא

אימון גוף נפש מונגש שמתאים לכולם נעמעם את האור. נסגור את הנייד. נשב על כיסא, הגב ישר וצמוד למשענת. הראש מורם מעט. כתפיים רפויות, צוואר רפוי, הגב רפוי. כל הגוף רפוי ושקט. חבר שלי נהג לתרגל יוגה. לאחר שחלה שוב אינו יכול לבצע עם גופו את אשר ביצע בעבר. האם הסתיים הקשר שלו עם היוגה? האם דווקא כעת כשהוא נזקק למלוא הסיוע שדרך היוגה יכולה להושיט, אין הוא יכול עוד לחוות חווית יוגה? למעשה, אם יפנה אל המקומות בהם מלמדים יוגה באזור מגוריו, לא ימצא קבוצת תרגול בה יוכל להשתלב. אנשים בעלי קושי תפקודי ומגבלה גופנית חווים בחייהם מידה רבה של כאב, מצוקה, פחד ודאגה אך אינם חושבים לפנות לעולם היוגה, הנתפס כעולמם של הצעירים החתיכים והגמישים.   זאת למרות שהיוגה כגישה, כאורח חיים, כפילוסופיה יישומית וכתרכיב ממוקד של תרגילי גוף ונשימה עשויה להוות תרפיה אינטגרטיבית משמעותית עבורם, בהיותה ממוקדת בהפחתת סבל תוך הצעתה של פרקטיקה התערבותית בהירה ונוחה לביצוע. אנשים המתמודדים מחלות מאיימות חיים ; סרטן, מחלות לב וריאה כרוניות, איידס, מחלות נירולוגיות מתקדמות (טרשת נפוצה, פרקינסון, ניוון שרירי ועוד),

חינוך לפיתוח מודעות ורגישות למצוקתם של אחרים באמצעות הטמעת הערכים ההומניסטיים של היוגה

אנו מזדעזעים למשמע עוולות המתרחשות רחוק מאתנו, אבל עוולות המתקיימות מתחת לאף כמו אינן מעוררות דבר. יש לנו יכולת מופלאה להפוך ל"לא אישי" את הקשה הקרוב ובכך כאילו להעלימו. נאמנים לתרבות הריאליטי וההקצנה הפסיכולוגית, אנחנו מזועזעים מאירוע גדול שקרה, ממשהו חזק, שיש בו שפע של דם, צבע ודמעות, אבל את העוולות היומיומיות המתרחשות אצלנו קרוב איננו מזכים אפילו במבט קצר. הצורך לכבס ולנקות את המצפון שחש במצוקה מובילנו שוב ושוב לפעולות מוחצנות ומיוחצנות של עזרה ונתינה אבל הללו אינן כרוכות בוויתור משמעותי ובשל כך גם השפעתן מינורית וחיוורת. רבים מכורים לתנועה, נעים ממנעד רגשי גבוה למנעד רגשי גבוה יותר וכל מה שקורה בעצימות נמוכה יותר כמו לא נוגע. הסירוב להבין שמשהו לקוי מאד קיים באורח חיים שהשגיות, תועלתנות, חומרנות וציניות שורה בו, לוקח אותנו למחוזות רחוקים ובלבד שנפנה מעצמנו את הצורך להסתכל קרוב ולהתמודד. למעשה, איננו סבורים שיש קשר בין הדברים, בין הערכים הבולטים המנחים אותנו לבין אלימות, סבל, חולי, עוני ובושה. נראה שזו גזרת גורל, אבל היכולת לשנות ולהשפיע היא גדולה יותר ממה

האימון הגופני ביוגה: סיכויים, סיכונים ואכזבות. מה שחשוב לדעת לפני ובזמן שיעור היוגה

במה יכול אימון היוגה לסייע, ממה יש להיזהר וממי כדאי להתרחק? היוגה הפכה בעשורים האחרונים לפופולרית בעולם כולו, מחיפה ועד מומביי, מניו-יורק ועד טהראן, מברלין ועד באקו, בכל עיר קטנה או גדולה אפשר לקחת שיעור יוגה ולמצוא לא מעט מורים בתחום. העובדה כי יוגה הינה אימון פתוח הנעדר בסיס ידע מקצועי מוגדר ומוסמך מסכן לא אחת את התלמידים המבקשים ללמוד והמסתמכים על הוראתם של מורים חובבניים, פזיזים ולעיתים אף לא הגונים. ובעניין זה ראויה במיוחד לציטוט אמירתו של  החוקר והכימאי ההודי, אי.קיי. טיימני  שכתב על העירפול הכרוך ביוגה: "אין נושא דומה הכרוך באופן רב כלכך במסתורין, עליו כל אדם יכול לכתוב ככל העולה על רוחו בלא כל סיכון שייטען כלפיו שהוא טועה". הכתב המדעי של הניו יורק טיימס, ויליאם גיי. ברוד , מתרגל יוגה ותיק בעצמו, פרסם לפני מספר שנים קובץ מאמרים בספר שפירסם והמאגד את יתרונותיה, חסרונותיה, אפשרויותיה וסיכוניה של היוגה         (The Science of Yoga, The Risks and the Rewards, Simon&Schuster, NY 2012). מחקרים מודרניים מהעשורים האחרונים מצביעים על מאפייניה ו יתרונותיה של ה