דילוג לתוכן הראשי

רגשנות ורגישות


היוגה מכוונת אותנו לשים לב למנעד הרגשי שלנו; להשתדל לשמור על ביטוי רגשי (תגובתי) מתון, רגוע, מותאם, יציב, מאוזן. מעברים קיצוניים מדי כמו גם התרגשות יתרה ותכופה עשויים ליצור בנו ובסביבתנו אי שקט.
האימון הוא לנסות ולהתמיר רגשנות לרגישות וזאת ברצף ולאורך זמן.

רגשנות מתבטאת בתגובה מוחלטת וטוטאלית , בסימביוזה ארעית עם האדם והאירוע.
רגשנות תכופות קשורה לעולמו הפנימי של הרגשן ופחות למפגש רגשי בריא עם עולמו, צרכיו ותחושותיו של האחר. היא ביטוי של הצמדות גבוהה לרווח הישיר והעקיף שמנעד רגשי גבוה יכול להעניק לנו.
רגשנות עשויה להתבטא באופן חיצוני וטקסי מובהק ואף בלתי מותאם ותכופות היא תחומה בזמן, ארעית, ממנה עשוי להתחולל מעבר מהיר וחד למצב קיצוני אחר.

רגישות, לעומת זאת הינה היכולת האמיתית להבין את האחר, את מצבו, מגבלותיו והאפשרויות העומדות בפניו.
תגובה רגישה היא תגובה מאוזנת, מוגבלת, מוכלת ע"י עצמנו ,מדודה, יותר אובייקטיבית וניטראלית ואין בה את ההצמדות לפירות שדרמה רגשנית טובה יכולה להעניק לנו.
אפשר להבין רגישות כמפגש  הדדי בין שני עולמות פנימיים-רגשיים שישי בו מידה של עומק והיא בדרך כלל אינה כרוכה בביטוי חיצוני וטקסי יוצא דופן.
רגישות היא תכונה המתקיימת בנו ברציפות ולאורך זמן.יוגה, כאמור, כאומנות האמצע והאיזון מכוונת אותנו לפיתוח רגישות ולמיתון רגשנות, לקידום אובייקטיביות ו לא מעורבות יתר, לשמירה על מידה של מרחק  ולא ליצירת  סימביוזה צפופה מדי, שאינה מאפשרת לנו לעזור לעצמנו ולאחרים.

תגובות

‏אנונימי אמר/ה…
אני מאוד מתחברת למה שנאמר במאמר זה.(אורלי- פסגה נהריה)
טל רביד אמר/ה…
תודה על תגובתך. שבוע טוב
‏אנונימי אמר/ה…
בעולם של היום אתה נדרש להביע רגשות באופן שמשרת רגשנות כי אם לא תעשה זאת, תיתפס כחסר רגישות.
ענת ח.
‏אנונימי אמר/ה…
בעיות רגשיות בין אדם לחבירו הן בעיות יום יומיות הפורצות לעיתים קרובות.היוגה מביאה אותנו למצב שבו אנחנו נהיה מסוגלים לווסת את הרגש ולהיות רגועים יותר.בהיותינו רגועים, התגובות שלנו נהיות רציונאליות והגיוניות ולא מושפעות מהרגש בצורה טוטלית.איילת.
Unknown אמר/ה…
אני לומדת כי יוגה יכולה לתרום לי בעבודתי בכיתת התקשורת עם תלמידים אוטיסטים המתקשים להביע את עצמם באופן נורמטיבי. בלימודים אלו מטרתי לשמור על האיזון והיצירתיות וזאת בכדי לתת את המענה המתאים לכל אחד ואחד. לרוב, ישנה רגישות רבה בתחום החינוך המיוחד, יחד עם זאת, יש צורך לדעת להפריד בין רגשנות שלא תמיד תורמת לבין רגישות שבעזרתה אנו כאנשי חינוך יכולים להבין את הצרכים המיוחדים של תלמידינו.
‏שחאדה בדריה אמר/ה…
שחאדה בדריה
כן אני מאוד עם המאמר , כי יוגה דבר שמביא הנאה ושקט והרגעה , כמו ההחצנה מה שיש בפנים מוצאים אותו דרך יוגה .
היא באמת קשורה לתחום הרגשי שלנו עם עצמנו ועם האחרים .

פוסטים פופולריים

שילוב יוגה בכיתה מקדמת

שילוב יוגה בכיתה מקדמת מאת בלינדה בן אטר-קוטלר דו"ח תצפית -  שילוב טכניקה יוגית בכיתה רקע : אני עובדת בכיתה מקדמת לתלמידים עם בעיות מורכבות, החל מבעיות תקשורת, ליקויי למידה ומוגבלויות פיזיות (קשיים /פיזיים מוטוריים משמעותיים) ; ובעיקר בולטות בעיות קשב ובעיות התנהגות והפרעות נפשיות. זאת על אף שאפיונים אילו אינם כלולים בהגדרת הכיתה, שכן על פי משרד החינוך הגדרת הכיתה הינה: " ליקויי למידה" – וכל שאר הבעיות על פי המשרד "משניות"  (לא מעניינות/לא רלוונטיות).... הכיתה מונה 13 תלמדים. 4 בנות ו 9 בנים. מכיתות א' ב'. כיתה מקדמת יחידה בבית הספר כשיש עוד 15 כיתות "רגילות". הרקע לכיתה משמעותי בהקשר לשיקול הכנסת תרגול יוגה לכיתתי, בהתחשב בבעיות המגוונות של התלמידים. למרות הדילמה עלי להדגיש שסומכת על עצמי (כאדם שנחשבת "פריקית שליטה") ולא חוששת כלל שהתלמידים יצאו מאיפוס או לחלופין שתרגול יוגה יכול להשפיע לרעה. להיפך, פתוחה לניסיונות ושילוב טכניקות ושיטות מגוונות. הקדמה : כל בוקר בכיתתי אני דוגלת בפתיח וסטינג קבוע

חינוך לפיתוח מודעות ורגישות למצוקתם של אחרים באמצעות הטמעת הערכים ההומניסטיים של היוגה

אנו מזדעזעים למשמע עוולות המתרחשות רחוק מאתנו, אבל עוולות המתקיימות מתחת לאף כמו אינן מעוררות דבר. יש לנו יכולת מופלאה להפוך ל"לא אישי" את הקשה הקרוב ובכך כאילו להעלימו. נאמנים לתרבות הריאליטי וההקצנה הפסיכולוגית, אנחנו מזועזעים מאירוע גדול שקרה, ממשהו חזק, שיש בו שפע של דם, צבע ודמעות, אבל את העוולות היומיומיות המתרחשות אצלנו קרוב איננו מזכים אפילו במבט קצר. הצורך לכבס ולנקות את המצפון שחש במצוקה מובילנו שוב ושוב לפעולות מוחצנות ומיוחצנות של עזרה ונתינה אבל הללו אינן כרוכות בוויתור משמעותי ובשל כך גם השפעתן מינורית וחיוורת. רבים מכורים לתנועה, נעים ממנעד רגשי גבוה למנעד רגשי גבוה יותר וכל מה שקורה בעצימות נמוכה יותר כמו לא נוגע. הסירוב להבין שמשהו לקוי מאד קיים באורח חיים שהשגיות, תועלתנות, חומרנות וציניות שורה בו, לוקח אותנו למחוזות רחוקים ובלבד שנפנה מעצמנו את הצורך להסתכל קרוב ולהתמודד. למעשה, איננו סבורים שיש קשר בין הדברים, בין הערכים הבולטים המנחים אותנו לבין אלימות, סבל, חולי, עוני ובושה. נראה שזו גזרת גורל, אבל היכולת לשנות ולהשפיע היא גדולה יותר ממה

איך עושים יוגה כדי לשפר את איכות החיים ואת מצב הבריאות? יוגה היא ממש לא עוד סוג של פעילות גופנית כי אם גישה הוליסטית ופילוסופיה יישומית

היוגה המודרנית משתמשת בגוף כאמצעי ומציעה לתלמידים לגשת ולהתמודד על המזרון, ללמוד ולתרגל סדרה של תנועות גופניות המשלבות בדרך כלל גם נשימה, הרפיה וניקוי. ההנחה היא שביצוע נשנה של הטכניקות הגופניות יחולל שינוי שיהפוך את הגוף לנשגב יותר ולפיכך קרוב יותר אל המהות. אולם, ביוגה סוטרות של פטאנג'לי, שהוא מבחינות רבות אגד של טכניקות ושיטות להשגת מצב של יוגה, הדגש הוא דווקא על אימון פנימי והשימוש שעושים בטקסט זה מורי יוגה הממוקדים בעבודה עם הגוף הוא שימוש השלכתי וכמעט ספרותי אותו קל יחסית לעשות מעצם טבען המתומצת והרב משמעי של הסוטרות. אימון פסיכו מנטאלי והתנהגותי, בחירה מאומצת במתווה לשינוי עצמי, הוא סוג מקביל, משלים או אחר של אימון אותו ניתן לבצע  ובמסגרתו מוצעות טכניקות רבות ומגוונות להשפעה על האישיות. הסטודיו בו מתבצע אימון זה אינו חלל מעוצב ומאורגן כי אם מרחב החיים הרגילים והשגרתיים, המעבדה המושלמת ללימוד, שיפור, התקדמות והצלחה. מבין הטכניקות היוגיות לאימון פסיכו-מנטאלי: החלטה ובחירה לפתח גישה יוגית לחיים בסיוע מאמץ מתמשך, ממוקד ויציב.    יסודות מרכזיים של הגישה ה

יוגה נגד חומרנות

האם נאפשר לחומרנות להשתלט עלינו לחלוטין? מאת ד"ר ג'איידבה יוגנדרה כסף מניע את העולם או כפי שמצוין בסנסקריט:  Sarve Gunah Kancam Asrayante , כל הדברים הטובים טמונים בזהב. זהו מטריאליזם צרוף ואנחנו כולנו תוצריו. אלה המכחישים כסף הם אלו שזקוקים לו יותר מכל כדי לדבר נגדו – ומספיק להתבונן על חיי הפאר וההדר של רבים מאנשי הדת והרוח. אנו קשורים אל העולם הזה של רושם, תדמית ואופורטוניזם ומתרחקים מהחוט הדק המבדיל בין דתיות, רוחניות לחומרנות. להיות מחויבים למציאות ולחיים תוך מודעות ורגישות, זה לא נושא מרתק ומעניין במיוחד. בעוד שזה קשה מאוד לוותר על עושר וממון וכל מה שהללו מביאים, אנו יכולים לכל הפחות להתנסות בהפחתת הצרכים בכמה תחומים , צעד שיסייע לנו בהמשך להקטין את ההשתלטות החומרית עלינו. למשל: לוותר מדי פעם (אך באופן קבוע) על מעט מהתענוגות החומריות להן אנו רגילים,  לא לדבר למשך שעה פעם בשבוע או לא לאכול משהו מאד טעים מדי פעם או לא לכעוס למשך יותר מחמש דקות או לא לרכוש חפצים שאין לנו צורך בהם או לנסות ולבצע פעולות שבהן התוצר האינטרסנטי שלנו הוא המופחת ביותר.