דילוג לתוכן הראשי

שילוב יוגה בכיתה מקדמת


שילוב יוגה בכיתה מקדמת
מאת בלינדה בן אטר-קוטלר

דו"ח תצפית -  שילוב טכניקה יוגית בכיתה

רקע :

אני עובדת בכיתה מקדמת לתלמידים עם בעיות מורכבות, החל מבעיות תקשורת, ליקויי למידה ומוגבלויות פיזיות (קשיים /פיזיים מוטוריים משמעותיים) ; ובעיקר בולטות בעיות קשב ובעיות התנהגות והפרעות נפשיות.
זאת על אף שאפיונים אילו אינם כלולים בהגדרת הכיתה, שכן על פי משרד החינוך הגדרת הכיתה הינה: "ליקויי למידה"– וכל שאר הבעיות על פי המשרד "משניות"  (לא מעניינות/לא רלוונטיות)....
הכיתה מונה 13 תלמדים. 4 בנות ו 9 בנים. מכיתות א' ב'. כיתה מקדמת יחידה בבית הספר כשיש עוד 15 כיתות "רגילות".
הרקע לכיתה משמעותי בהקשר לשיקול הכנסת תרגול יוגה לכיתתי, בהתחשב בבעיות המגוונות של התלמידים.
למרות הדילמה עלי להדגיש שסומכת על עצמי (כאדם שנחשבת "פריקית שליטה") ולא חוששת כלל שהתלמידים יצאו מאיפוס או לחלופין שתרגול יוגה יכול להשפיע לרעה. להיפך, פתוחה לניסיונות ושילוב טכניקות ושיטות מגוונות.

הקדמה :

כל בוקר בכיתתי אני דוגלת בפתיח וסטינג קבוע בו אנחנו מציינים(עם לוח חיזוקים בשילוב תכונית עיצוב התנהגות) את הנוכחים, והנעדרים שעוד לא הגיעו  בבוקר לכיתה (חלק ניכר מהתלמידים מגיעים בהסעה).
יש להדגיש שכל התלמידים עם הישמע הצלצול נכנסים מיד לכיתה להבדיל משאר הכיתות בבית הספר, כך שמי שעוד לא נוכח בכיתה עוד לא הגיע לבית הספר.
למרות גילם הצעיר של התלמידים כבר רכשו מילים ומושגים בשיעור זה דוגמת
נעדר / נהדר- בהקשר למי שנמצא/נוכח לעומת מי שנעדר (ועוד מי שמתנהג נהדר).
בחוויה האישית שלי חשה שתלמידים אילו הבאים מבתים מפורקים ומורכבים שהם כמו "גוזלים בקן" ועלי מוטלת המשימה לשלב את כל הגוזלים בקן צפוף...מאד...(כיתה קטנה מאד פיזית כשחלק מהתלמידים גדולים מאד פיזית לעומת אחרים שהם קטנים, שבריריים ועדינים. ובקן כמו בקן – גוזלים יכולים ליפול ממנו.

בעיני השיעור הראשון הינו השיעור המשמעותי ביותר עבור ילדים אילו וחשוב להכיל ולקבל אותם באופן רגוע ונעים. שכמובן מתחבר לגישה היוגית.
יש השלכה ותוצאות טובות לאופן התנהלות זו לאורך השנים שלי כמורה, ולכן בחרתי להוסיף לטקסיות זאת את נשימות היוגה בשיעור הראשון .
(עלי לציין שמדריכת המתי"א בדעה שהשיעור הראשון אצלי מבוזבז ומתבזבז...
בטענה שצריך "ללמד" קרוא/כתוב ...ואני ממשיכה ב"דרכי"...מתוך אמונה שזאת בדרך הנכונה).
מכאן שנראה שמבחינת הגישה היוגית ייתכן וזהו סוג של שילוב שתי טכניקות :
התכוונות והתכוננות טקסית יומיומית ברמת התלמיד והמורה, כלומר שימוש בטכניקת יוגה לריכוז והרגעה בחלל הכיתה שנחוץ והכרחי ללמידה והתקדמות בכיתה.
אני (והסייעת) משמשות מודל,ותופסות את עצמנו כמדיה להנחלת יסודות וערכים שאנו מבקשות להנחיל, להטמיע (כחלק מקשת ערכים בנושא הכבוד עליו אני עובדת מתחילת השנה ובשילוב ערכים כמו עם מתינות, צניעות, עזרה לזולת, ערבות הדדית, תמיכה בחלש) .
עבורנו בכיתה עם בעיות התנהגות ואלימות קשה כל הערכים רלוונטיים ומשפיעים, כשבעיקר רוצה להנחיל את נושא הכבוד של אחד כלפי השני ותמיכה באחר/חלש.
בחרתי להוסיף לסטינג בקבוע של השיעור ראשון כל בוקר את טכניקת הנשימות בעמידה,(תנוחת התפילה). וזאת למרות שצפוף פיזית בכיתה ואין הרבה מקום.

התלמידים עמדו ליד השולחן שלהם ובקשתי שכולם ינסו לעצום עיניים, כשהידיים מולם בתנוחת התפילה.
כיוון שתלמידי כיתה ב' קיבלו ספר תורה בטקס חגיגי בתחילת השנה ותלמידי כיתה א' לומדים יחד עם כיתה ב' את נושא בריאת העולם, היה להם קל ומתאים לחבר את תנועת התפילה לאלוהים.
בתרגול שערכנו שלושה ימים ברצף יש לציין שחלק מהתלמידים הצליחו לעצום עיניים ולנשום באופן שהדרכתי. היה צחוק והיו כאלה שלא הצליחו וגם הפריעו אבל קיבלתי הכל.
מטבעי ובאופיי תמיד גם אומרת ומאמינה שכל אחד (תלמיד ואדם) הוא יחיד ומיוחד.והכל בסדר.
התלמידים שיתפו פעולה כשביום השלישי לתרגול הם אפילו "הזכירו" לי שצריך "לעמוד ו"להתפלל".

סיכום :

לא היו לי ציפיות ו/או אכזבות למשל שלא כל התלמידים שתפו/ישתפו פעולה. (יודעת שהיוגים דוגלים בעבודה ללא ציפיות ומאמצת גישה זו).
ללא ספק התרגול של עמידה ב "תנוחת ההתפללות", כמו שתלמידיי קראו לזה,  תוך נשימות הרגיע, והכניס את רובם לאווירה רגועה ושלווה לתחילת יום הלימודים.
ואני אשתדל להמשיך לתרגל זאת, תוך שילוב כמובן של עוד טכניקות יוגיות בכיתה.

למדתי בשיעורים שלך טל דברים רבים ובין היתר שהצלחה ( על פי הגישה היוגית ) תלויה בטיפוח הקשר והאינטגרציה בין המורה לתלמיד, ברוח האתיקה והערכים היוגיים. כמובן תוך כדי שאני מקבלת את עצמי עם המורכבויות והקשיים האישיים שלי ומשתדלת להפגין שליטה במנעדים הרגשיים שלי.
ואני ממשיכה לעבוד על עצמי כל הזמן.
תגובות

Unknown אמר/ה…
דאולת גוארנה
מאוד מתאים לי לשלב תרגילי היוגה בשיעורים שלי שזה גם תנועה וזה אכן יכול לעזור מאוד. לדעתי גם להפוך התרגילים למין טקס כזה בתחילת כל שיעור והילדים ילמדו ויתרגלו לזה ,כמו שאני עושה חימום בתחילת כל שיעור ספורט והילדים יודעים כבר את התנועות ואת הסדר עם קצת גיוון ,זה יהי מעולה ומצויין
טל רביד אמר/ה…
אכן. והעיקר הוא כאמור: לעשות!!
‏שחאדה בדריה אמר/ה…
רוב התלמידים אוהבים ומחכים לשיעורי ספורט , צריך לתרגל התלמידים ליוגה אפילו בתרגילים מסוימים , יוגה נושא גדול ומעניין למי שיודיע איך להעביר אותו ,ושיעורי ספורט מאוד מאוד מתאים לכל סוגי היוגה .( מבחינת סוגי תרגילים , זמן, שטח, מקום , ...) וזה יהיה מאוד מצליח ומעניין אצל התלמידים ואפילו אצל המורים , כי כל דבר או שינוי חדש עושה כמעט מהפכה לשני הצדדים לטובה ז"א שוברים את הרותין והשגרה .

פוסטים פופולריים

האומנות והתרפיה של יוגה על כיסא

אימון גוף נפש מונגש שמתאים לכולם נעמעם את האור. נסגור את הנייד. נשב על כיסא, הגב ישר וצמוד למשענת. הראש מורם מעט. כתפיים רפויות, צוואר רפוי, הגב רפוי. כל הגוף רפוי ושקט. חבר שלי נהג לתרגל יוגה. לאחר שחלה שוב אינו יכול לבצע עם גופו את אשר ביצע בעבר. האם הסתיים הקשר שלו עם היוגה? האם דווקא כעת כשהוא נזקק למלוא הסיוע שדרך היוגה יכולה להושיט, אין הוא יכול עוד לחוות חווית יוגה? למעשה, אם יפנה אל המקומות בהם מלמדים יוגה באזור מגוריו, לא ימצא קבוצת תרגול בה יוכל להשתלב. אנשים בעלי קושי תפקודי ומגבלה גופנית חווים בחייהם מידה רבה של כאב, מצוקה, פחד ודאגה אך אינם חושבים לפנות לעולם היוגה, הנתפס כעולמם של הצעירים החתיכים והגמישים.   זאת למרות שהיוגה כגישה, כאורח חיים, כפילוסופיה יישומית וכתרכיב ממוקד של תרגילי גוף ונשימה עשויה להוות תרפיה אינטגרטיבית משמעותית עבורם, בהיותה ממוקדת בהפחתת סבל תוך הצעתה של פרקטיקה התערבותית בהירה ונוחה לביצוע. אנשים המתמודדים מחלות מאיימות חיים ; סרטן, מחלות לב וריאה כרוניות, איידס, מחלות נירולוגיות מתקדמות (טרשת נפוצה, פרקינסון, ניוון שרירי ועוד),

חינוך לפיתוח מודעות ורגישות למצוקתם של אחרים באמצעות הטמעת הערכים ההומניסטיים של היוגה

אנו מזדעזעים למשמע עוולות המתרחשות רחוק מאתנו, אבל עוולות המתקיימות מתחת לאף כמו אינן מעוררות דבר. יש לנו יכולת מופלאה להפוך ל"לא אישי" את הקשה הקרוב ובכך כאילו להעלימו. נאמנים לתרבות הריאליטי וההקצנה הפסיכולוגית, אנחנו מזועזעים מאירוע גדול שקרה, ממשהו חזק, שיש בו שפע של דם, צבע ודמעות, אבל את העוולות היומיומיות המתרחשות אצלנו קרוב איננו מזכים אפילו במבט קצר. הצורך לכבס ולנקות את המצפון שחש במצוקה מובילנו שוב ושוב לפעולות מוחצנות ומיוחצנות של עזרה ונתינה אבל הללו אינן כרוכות בוויתור משמעותי ובשל כך גם השפעתן מינורית וחיוורת. רבים מכורים לתנועה, נעים ממנעד רגשי גבוה למנעד רגשי גבוה יותר וכל מה שקורה בעצימות נמוכה יותר כמו לא נוגע. הסירוב להבין שמשהו לקוי מאד קיים באורח חיים שהשגיות, תועלתנות, חומרנות וציניות שורה בו, לוקח אותנו למחוזות רחוקים ובלבד שנפנה מעצמנו את הצורך להסתכל קרוב ולהתמודד. למעשה, איננו סבורים שיש קשר בין הדברים, בין הערכים הבולטים המנחים אותנו לבין אלימות, סבל, חולי, עוני ובושה. נראה שזו גזרת גורל, אבל היכולת לשנות ולהשפיע היא גדולה יותר ממה

האימון הגופני ביוגה: סיכויים, סיכונים ואכזבות. מה שחשוב לדעת לפני ובזמן שיעור היוגה

במה יכול אימון היוגה לסייע, ממה יש להיזהר וממי כדאי להתרחק? היוגה הפכה בעשורים האחרונים לפופולרית בעולם כולו, מחיפה ועד מומביי, מניו-יורק ועד טהראן, מברלין ועד באקו, בכל עיר קטנה או גדולה אפשר לקחת שיעור יוגה ולמצוא לא מעט מורים בתחום. העובדה כי יוגה הינה אימון פתוח הנעדר בסיס ידע מקצועי מוגדר ומוסמך מסכן לא אחת את התלמידים המבקשים ללמוד והמסתמכים על הוראתם של מורים חובבניים, פזיזים ולעיתים אף לא הגונים. ובעניין זה ראויה במיוחד לציטוט אמירתו של  החוקר והכימאי ההודי, אי.קיי. טיימני  שכתב על העירפול הכרוך ביוגה: "אין נושא דומה הכרוך באופן רב כלכך במסתורין, עליו כל אדם יכול לכתוב ככל העולה על רוחו בלא כל סיכון שייטען כלפיו שהוא טועה". הכתב המדעי של הניו יורק טיימס, ויליאם גיי. ברוד , מתרגל יוגה ותיק בעצמו, פרסם לפני מספר שנים קובץ מאמרים בספר שפירסם והמאגד את יתרונותיה, חסרונותיה, אפשרויותיה וסיכוניה של היוגה         (The Science of Yoga, The Risks and the Rewards, Simon&Schuster, NY 2012). מחקרים מודרניים מהעשורים האחרונים מצביעים על מאפייניה ו יתרונותיה של ה