דילוג לתוכן הראשי

האידאל היוגי: ידידותיות, חמלה, פרגון והימנעות מעוינותהנסג'י, מהמורות המרכזיות של המכון ליוגה שבמומביי הודו על האידאל היוגי:

יוגה מכוונת אותנו להשגת בהירות והבנה. 
לתלמיד היוגה מוצע לעצור את הנפש מלהיות מושפעת מאירועים חיצוניים באמצעות
עיצובה וסיתותה מחדש. 
אז השליליות החיצונית לא תוכל לחדור אלייך. העולם יפעל ויעשה דברים עבורך, חלקם רצויים וחלקם לא, אבל אתה לא תיתן לנפש שלך להיות מושפעת מכך, זהו מאבק פנימי.
לצורך עיצוב האישיות מוצעות ביוגה ארבע גישות התנהגותיות: 
ידידותיות, חמלה, פרגון והימנעות מעוינות לנוכח רוע.
אנשים נבונים לא יסכימו לעולם לסבול בגלל אחרים, העולם יעולל להם כל דבר אך הם ימנעו מלקחת ממנו סבל. ההיפך, הם ישתדלו ליהנות מכל רגע כפי שהוא.
מישהו מנצל אותך או רע כלפיך – יופי, אין בעיה, מישהו לא מנצל אותך ומתנהג כלפייך בטוב – יופי, אין בעיה. מישהו רואה דברים כמוך – טוב, מישהו לא רואה כמוך – גם טוב.
איננו מעוניינים לסבול בגלל אחרים ולא עוסקים בשאלה מדוע אנשים מתנהגים אליי כך או כך.(מתוך שיחה עם תלמידים במומביי, 12/09/2016)

תגובות

נעים אוסנת אמר/ה…
מאחלת לכולנו שנשכיל ונלמד כיצד להתנתק ולהיות מושפעים פחות מאירועים חיצוניים שלעיתים יוצרים בנו תחושות והרגשות לא נעימות. וכמו כן שנוכל להשתדל וליהנות מכל רגע כפי שהוא. בוודאי ובוודאי שלא פשוט יהיה לאמץ גישות אלו ואין ספק כי מדובר במאבק פנימי, אך אם ננסה ולו במעט נרוויח מכך המון ונשפר את בריאותינו הגופנית והנפשית כאחת.
טל רביד אמר/ה…
תודה אסנת
Unknown אמר/ה…
נכון מאוד ,לא צריך לתת לאחרים ולנסיבות וכל מה שקורה סביבנו להשפיע עלינו במידה רבה הכון שכל מה שקורה איתנו משפיע עלינו אבל לא צריך להיתקע צריכים לזרום עם החיים ולקחת דברים בקלות ולעבור הלאה הריזה רק יזיק לנו אם נהיה עצובים וכל הזמן חושבים בצורה פסימית צריך להסתכל על הצד החיובי בכל דבר קורה
דאולת גוארנה
טל רביד אמר/ה…
תודה על התגובה
טל רביד אמר/ה…
תודה על התגובה
‏אנונימי אמר/ה…
היכולת "לא לשנוא" גם כאשר קורים דברים רעים,
להגיב בשלוות- נפש...
כמה עוצמה יש בזה.
ענת ח.
Unknown אמר/ה…
חברה פעם אמרה לי: אני יושבת בחדר המורים ומייצרת סביבי חלון זכוכית שקוף-
אני רואה ושומעת אבל לא נותנת לדברים לחדור אלי, לפרטיות שלי, לא מכניסה לראש ולנפש שלי מה שאני לא רוצה שיחדור לעולם הפנימי שלי, כמו מסכה!
מצד אחד למעשה היא מייצרת חייץ כאשר היא צופה ובוחנת את המה שמתרחש סביבה ומצד שני היא לא מאפשרת "כניסה" אבל זה מאוד מלאכותי וקשה לי באופן אישי לביצוע והתמדה...
‏דומיאנה קדורה אמר/ה…
האידיאל היוגי יפה הוא בעיני אבל מי יכול היום להתעלם לגמרי מהתנהגויות הרעות של האחר ,אני מנסה להתעלם ולאהוב אבל לשכוח ולהתנהג כרגיל קשה מאד ,אני מנסה להתרחק כדי לא אתאגז ואהיה עצובה .
‏דומיאנה קדורה אמר/ה…
האידיאל היוגי יפה הוא בעיני אבל מי יכול היום להתעלם לגמרי מהתנהגויות הרעות של האחר ,אני מנסה להתעלם ולאהוב אבל לשכוח ולהתנהג כרגיל קשה מאד ,אני מנסה להתרחק כדי לא אתאגז ואהיה עצובה .
‏אנונימי אמר/ה…
הרעיון שמקבלים מהחיים את מה שיש, וכל מה שקורה זה בסדר, בהחלט יכול לחסוך לנו הרבה אנרגיות מבוזבזות..
שירה סגל
‏אנונימי אמר/ה…
יוגה היא דרך להיות "טפלון"-הכוונה היא בכך שהיא יוצרת מעין מגן רוחני סביב האדם שכל הרוע והקשיים בעולם עוברים סביבו ולא נוגעים בו.אני לא יודעת עד כמה זה נכון או עד כמה זה משפיע בהלך רוח הזה אבל אני חושבת שכדאי לנסות זאת...מה כבר אפשר להפסיד?איילת.
Unknown אמר/ה…
בעיני זו גדולה לא להיות מושפע מהתנהגות רעה של הסביבה ולהמשיך את החיים ברוגע ושלווה.
Unknown אמר/ה…
בעיני זו גדולה לא להיות מושפע מהתנהגות רעה של הסביבה ולהמשיך את החיים ברוגע ושלווה.
איילת חן אמסלם אמר/ה…
מסכימה מאוד עם תוכן המאמר .
אין ספק כי בחיי היום יום אנו חשופים להשפעות חיצוניות ולהשפעות השליליות... בשגרת יומינו אנו סופגים בהחלט חוויות חיוביות, אך אל לנו לזלזל אף בקיומן של החוויות האחרות כיוון שאף הן מנת חלקינו...
גם לדעתי, על האדם לכוון עצמו אל הדברים אשר בהם נמצאות אנרגיות חיוביות לצורך עיצוב אישיות תקינה רחוקה מרוע.
נתפלל שלא נסבול בשל טעויותיהם של אחרים המכוונים את חייהם בדרך השלילה ואי הטוב
Unknown אמר/ה…
לובנא אליאס: ניתן למזער את הפגיעה בנפש (על ידי גורמים ואירועים חיצוניים) בעזרת ההבנה כי דרך התנהגותם של אחרים ומעשיהם, אינם קשורים אלינו בשום צורה. בחירותיהם והתנהגותם מעידים עליהם בלבד, על מי שהם, על יכולות ההתמודדות שלהם ועל שליטתם העצמית. ההפנמה שלדרך התנהגותם של הסובבים לי אין שום קשר אליי (אלא היא מעידה אך ורק על מי שהם,) מאפשרת לנו למזער את הפגיעה הרגשית ולהמשיך בדרכנו ממקום שלם, אוהב ומודע.
לובנא אליאס

פוסטים פופולריים

שילוב יוגה בכיתה מקדמת

שילוב יוגה בכיתה מקדמת מאת בלינדה בן אטר-קוטלר דו"ח תצפית -  שילוב טכניקה יוגית בכיתה רקע : אני עובדת בכיתה מקדמת לתלמידים עם בעיות מורכבות, החל מבעיות תקשורת, ליקויי למידה ומוגבלויות פיזיות (קשיים /פיזיים מוטוריים משמעותיים) ; ובעיקר בולטות בעיות קשב ובעיות התנהגות והפרעות נפשיות. זאת על אף שאפיונים אילו אינם כלולים בהגדרת הכיתה, שכן על פי משרד החינוך הגדרת הכיתה הינה: " ליקויי למידה" – וכל שאר הבעיות על פי המשרד "משניות"  (לא מעניינות/לא רלוונטיות).... הכיתה מונה 13 תלמדים. 4 בנות ו 9 בנים. מכיתות א' ב'. כיתה מקדמת יחידה בבית הספר כשיש עוד 15 כיתות "רגילות". הרקע לכיתה משמעותי בהקשר לשיקול הכנסת תרגול יוגה לכיתתי, בהתחשב בבעיות המגוונות של התלמידים. למרות הדילמה עלי להדגיש שסומכת על עצמי (כאדם שנחשבת "פריקית שליטה") ולא חוששת כלל שהתלמידים יצאו מאיפוס או לחלופין שתרגול יוגה יכול להשפיע לרעה. להיפך, פתוחה לניסיונות ושילוב טכניקות ושיטות מגוונות. הקדמה : כל בוקר בכיתתי אני דוגלת בפתיח וסטינג קבוע

חינוך לפיתוח מודעות ורגישות למצוקתם של אחרים באמצעות הטמעת הערכים ההומניסטיים של היוגה

אנו מזדעזעים למשמע עוולות המתרחשות רחוק מאתנו, אבל עוולות המתקיימות מתחת לאף כמו אינן מעוררות דבר. יש לנו יכולת מופלאה להפוך ל"לא אישי" את הקשה הקרוב ובכך כאילו להעלימו. נאמנים לתרבות הריאליטי וההקצנה הפסיכולוגית, אנחנו מזועזעים מאירוע גדול שקרה, ממשהו חזק, שיש בו שפע של דם, צבע ודמעות, אבל את העוולות היומיומיות המתרחשות אצלנו קרוב איננו מזכים אפילו במבט קצר. הצורך לכבס ולנקות את המצפון שחש במצוקה מובילנו שוב ושוב לפעולות מוחצנות ומיוחצנות של עזרה ונתינה אבל הללו אינן כרוכות בוויתור משמעותי ובשל כך גם השפעתן מינורית וחיוורת. רבים מכורים לתנועה, נעים ממנעד רגשי גבוה למנעד רגשי גבוה יותר וכל מה שקורה בעצימות נמוכה יותר כמו לא נוגע. הסירוב להבין שמשהו לקוי מאד קיים באורח חיים שהשגיות, תועלתנות, חומרנות וציניות שורה בו, לוקח אותנו למחוזות רחוקים ובלבד שנפנה מעצמנו את הצורך להסתכל קרוב ולהתמודד. למעשה, איננו סבורים שיש קשר בין הדברים, בין הערכים הבולטים המנחים אותנו לבין אלימות, סבל, חולי, עוני ובושה. נראה שזו גזרת גורל, אבל היכולת לשנות ולהשפיע היא גדולה יותר ממה

איך עושים יוגה כדי לשפר את איכות החיים ואת מצב הבריאות? יוגה היא ממש לא עוד סוג של פעילות גופנית כי אם גישה הוליסטית ופילוסופיה יישומית

היוגה המודרנית משתמשת בגוף כאמצעי ומציעה לתלמידים לגשת ולהתמודד על המזרון, ללמוד ולתרגל סדרה של תנועות גופניות המשלבות בדרך כלל גם נשימה, הרפיה וניקוי. ההנחה היא שביצוע נשנה של הטכניקות הגופניות יחולל שינוי שיהפוך את הגוף לנשגב יותר ולפיכך קרוב יותר אל המהות. אולם, ביוגה סוטרות של פטאנג'לי, שהוא מבחינות רבות אגד של טכניקות ושיטות להשגת מצב של יוגה, הדגש הוא דווקא על אימון פנימי והשימוש שעושים בטקסט זה מורי יוגה הממוקדים בעבודה עם הגוף הוא שימוש השלכתי וכמעט ספרותי אותו קל יחסית לעשות מעצם טבען המתומצת והרב משמעי של הסוטרות. אימון פסיכו מנטאלי והתנהגותי, בחירה מאומצת במתווה לשינוי עצמי, הוא סוג מקביל, משלים או אחר של אימון אותו ניתן לבצע  ובמסגרתו מוצעות טכניקות רבות ומגוונות להשפעה על האישיות. הסטודיו בו מתבצע אימון זה אינו חלל מעוצב ומאורגן כי אם מרחב החיים הרגילים והשגרתיים, המעבדה המושלמת ללימוד, שיפור, התקדמות והצלחה. מבין הטכניקות היוגיות לאימון פסיכו-מנטאלי: החלטה ובחירה לפתח גישה יוגית לחיים בסיוע מאמץ מתמשך, ממוקד ויציב.    יסודות מרכזיים של הגישה ה

יוגה נגד חומרנות

האם נאפשר לחומרנות להשתלט עלינו לחלוטין? מאת ד"ר ג'איידבה יוגנדרה כסף מניע את העולם או כפי שמצוין בסנסקריט:  Sarve Gunah Kancam Asrayante , כל הדברים הטובים טמונים בזהב. זהו מטריאליזם צרוף ואנחנו כולנו תוצריו. אלה המכחישים כסף הם אלו שזקוקים לו יותר מכל כדי לדבר נגדו – ומספיק להתבונן על חיי הפאר וההדר של רבים מאנשי הדת והרוח. אנו קשורים אל העולם הזה של רושם, תדמית ואופורטוניזם ומתרחקים מהחוט הדק המבדיל בין דתיות, רוחניות לחומרנות. להיות מחויבים למציאות ולחיים תוך מודעות ורגישות, זה לא נושא מרתק ומעניין במיוחד. בעוד שזה קשה מאוד לוותר על עושר וממון וכל מה שהללו מביאים, אנו יכולים לכל הפחות להתנסות בהפחתת הצרכים בכמה תחומים , צעד שיסייע לנו בהמשך להקטין את ההשתלטות החומרית עלינו. למשל: לוותר מדי פעם (אך באופן קבוע) על מעט מהתענוגות החומריות להן אנו רגילים,  לא לדבר למשך שעה פעם בשבוע או לא לאכול משהו מאד טעים מדי פעם או לא לכעוס למשך יותר מחמש דקות או לא לרכוש חפצים שאין לנו צורך בהם או לנסות ולבצע פעולות שבהן התוצר האינטרסנטי שלנו הוא המופחת ביותר.