דילוג לתוכן הראשי

יוגה, חמלה והחלמה

בריאות אינה העדרה של מחלה כי אם היכולת לחיות חיים בעלי משמעות למרות קשיים רפואייםליוגה עוצמה אדירה ויכולת מובהקת ומוכחת לסייע בתהליכי החלמה וריפוי. ההגדרה המעודכנת של איגוד הבריאות העולמי לפיה בריאות הנה "מציאות של רווחה גופנית, מנטלית וחברתית המאפשרת לנו לקיים חיים קהילתיים וכלכליים פרודוקטיביים – ואינה רק העדרן של מחלה או מגבלה" תואמת את התפיסה היוגית ומציירת את מושג ההחלמה בצבעים היכולים להתבטא בחייהם של רבים.
החלמה, מה טבעה? אנו עורגים להיעלמותה המוחלטת של מחלה, הפרעה או בעיה אולם זו אינה תמיד יכולה להימחק כלא הייתה ומשהו ממנה עשוי להיוותר בנו. במצב זה הכמיהה היא לצמצם את העצימות, את מידת ההשפעה שיש למחלה על החיים שלנו. אנו מבקשים ללמוד לחיות עם הקשיים שלנו בדו-קיום, לא לתת להם להשתלט עלינו לחלוטין, מבקשים למנוע מהם להגדיר את מי שאנחנו. פעמים רבות שאיפתנו היא לא לסבול, להפחית כאב, לקיים את אורח החיים שאנו מבקשים לעצמנו כאילו היינו בלעדיה. לא אחת אנו רק מייחלים לעוד זמן. חמלה היא התנועה הרציפה המקדמת אותנו אל עבר המטרות המגוונות והמותאמות שלנו וכלולים בה המידה הנכונה של השלמה, מאמץ, ויתור, תקווה ואמונה.
מתמודדים רבים עם מחלות וקשיים עושים מאמצים כנים וכבירים על מנת להחלים ואינם תמיד מצליחים אולם במקביל הם מעצבים לעצמם חיים שבלבם אהבה, משמעות וטעם. החלמה היא בהחלט מנת חלקם.
במקרים אחרים מוזזות הצידה מחלות גוף ונפש, תכופות מנוטרלות מסימפטומים, לעתים נעלמות כלא היו ומושג ריפוי מוחלט. ההבראה עשויה להיות פרי מאמצים אך היא אינה תמיד נגזרת של השקעה רבה או של פעולות נכונות במיוחד, ייתכן ומדובר בגורל ובמזל. החלמה אינה בהכרח מנת חלקם של מי שנפגעו ושכחו, שבו למקום מעורר הסבל בו היו טרום מחלתם. ייתכן כי חיים נטולי חיים אינם תמיד אנדרטה לבריאות.

יוגה אינה טיפול בדיד לבעיה ספציפית, כי אם גישה כוללנית והוליסטית המביאה עם יישומה
ואימוצה אל אורח החיים שלנו, לשיפור ולהחלמה.
תרומתה של היוגה אינה רק בהצעתם של מרשמים לביצוע טכני של תנועות, התאמות תזונתיות, תרגילי נשימה וכדומה כי אם בהזמנה לעצור ולשנות גישה, להסכים לחמול על עצמנו ולהחלים בכלל ההיבטים המהווים את תמהיל החיים שיש בהם גוף, נפש ומהות; פוטנציאל אדיר של נועם ובריאות.

תגובות

‏אנונימי אמר/ה…
אנו מבקשים שחיינו יהיו ללא סבל, להעלים למעשה את המחלה כליל, אך עלינו לזכור כי הפרעה או בעיה מסויימת לא תמיד יכולה להימחק כלא הייתה ולכן רצוי שנגיע למצב בו תהיה לנו מידה נכונה של השלמה, תקווה ואמונה. אורטל שטרית.
איילת חן אמסלם אמר/ה…
השבוע לצערי נקלעתי למצב לא נעים כלל כאשר עברתי תאונת דרכים.
בעזרת היוגה מצליחה להרגיע עצמי. הצלחתי לתרגל מעט ממה שזכרתי באימון במפגש ההשתלמות האחרון.
נוכחתי לדעת כפי שנכתב במאמר כי היוגה סייעה לי באופן אישי בהתמודדות עם הטראומה שהגוף עבר. תרגלתי תרגילי נשימה רבים שהקלו מאוד.
מבחינתי התאונה אף היתה מקום של לעצור, להרפות ולשנות גישה בחיים. לפני כן התקשיתי לוותר לעצמי במטלות החיים התובעניות, ודרשתי מעצמי הרבה.
הורדתי הילוך בעל כורחי.
הרבה תודה ליוגה. שיהיו רק בשורות טובות.
alfabrain22 אמר/ה…
תודה רבה
מעניין מאוד
האמת שאני ממליצה מאוד על טיפול באמצעות נוירופידבק

פוסטים פופולריים

שילוב יוגה בכיתה מקדמת

שילוב יוגה בכיתה מקדמת מאת בלינדה בן אטר-קוטלר דו"ח תצפית -  שילוב טכניקה יוגית בכיתה רקע : אני עובדת בכיתה מקדמת לתלמידים עם בעיות מורכבות, החל מבעיות תקשורת, ליקויי למידה ומוגבלויות פיזיות (קשיים /פיזיים מוטוריים משמעותיים) ; ובעיקר בולטות בעיות קשב ובעיות התנהגות והפרעות נפשיות. זאת על אף שאפיונים אילו אינם כלולים בהגדרת הכיתה, שכן על פי משרד החינוך הגדרת הכיתה הינה: " ליקויי למידה" – וכל שאר הבעיות על פי המשרד "משניות"  (לא מעניינות/לא רלוונטיות).... הכיתה מונה 13 תלמדים. 4 בנות ו 9 בנים. מכיתות א' ב'. כיתה מקדמת יחידה בבית הספר כשיש עוד 15 כיתות "רגילות". הרקע לכיתה משמעותי בהקשר לשיקול הכנסת תרגול יוגה לכיתתי, בהתחשב בבעיות המגוונות של התלמידים. למרות הדילמה עלי להדגיש שסומכת על עצמי (כאדם שנחשבת "פריקית שליטה") ולא חוששת כלל שהתלמידים יצאו מאיפוס או לחלופין שתרגול יוגה יכול להשפיע לרעה. להיפך, פתוחה לניסיונות ושילוב טכניקות ושיטות מגוונות. הקדמה : כל בוקר בכיתתי אני דוגלת בפתיח וסטינג קבוע

האומנות והתרפיה של יוגה על כיסא

אימון גוף נפש מונגש שמתאים לכולם נעמעם את האור. נסגור את הנייד. נשב על כיסא, הגב ישר וצמוד למשענת. הראש מורם מעט. כתפיים רפויות, צוואר רפוי, הגב רפוי. כל הגוף רפוי ושקט. חבר שלי נהג לתרגל יוגה. לאחר שחלה שוב אינו יכול לבצע עם גופו את אשר ביצע בעבר. האם הסתיים הקשר שלו עם היוגה? האם דווקא כעת כשהוא נזקק למלוא הסיוע שדרך היוגה יכולה להושיט, אין הוא יכול עוד לחוות חווית יוגה? למעשה, אם יפנה אל המקומות בהם מלמדים יוגה באזור מגוריו, לא ימצא קבוצת תרגול בה יוכל להשתלב. אנשים בעלי קושי תפקודי ומגבלה גופנית חווים בחייהם מידה רבה של כאב, מצוקה, פחד ודאגה אך אינם חושבים לפנות לעולם היוגה, הנתפס כעולמם של הצעירים החתיכים והגמישים.   זאת למרות שהיוגה כגישה, כאורח חיים, כפילוסופיה יישומית וכתרכיב ממוקד של תרגילי גוף ונשימה עשויה להוות תרפיה אינטגרטיבית משמעותית עבורם, בהיותה ממוקדת בהפחתת סבל תוך הצעתה של פרקטיקה התערבותית בהירה ונוחה לביצוע. אנשים המתמודדים מחלות מאיימות חיים ; סרטן, מחלות לב וריאה כרוניות, איידס, מחלות נירולוגיות מתקדמות (טרשת נפוצה, פרקינסון, ניוון שרירי ועוד),

חינוך לפיתוח מודעות ורגישות למצוקתם של אחרים באמצעות הטמעת הערכים ההומניסטיים של היוגה

אנו מזדעזעים למשמע עוולות המתרחשות רחוק מאתנו, אבל עוולות המתקיימות מתחת לאף כמו אינן מעוררות דבר. יש לנו יכולת מופלאה להפוך ל"לא אישי" את הקשה הקרוב ובכך כאילו להעלימו. נאמנים לתרבות הריאליטי וההקצנה הפסיכולוגית, אנחנו מזועזעים מאירוע גדול שקרה, ממשהו חזק, שיש בו שפע של דם, צבע ודמעות, אבל את העוולות היומיומיות המתרחשות אצלנו קרוב איננו מזכים אפילו במבט קצר. הצורך לכבס ולנקות את המצפון שחש במצוקה מובילנו שוב ושוב לפעולות מוחצנות ומיוחצנות של עזרה ונתינה אבל הללו אינן כרוכות בוויתור משמעותי ובשל כך גם השפעתן מינורית וחיוורת. רבים מכורים לתנועה, נעים ממנעד רגשי גבוה למנעד רגשי גבוה יותר וכל מה שקורה בעצימות נמוכה יותר כמו לא נוגע. הסירוב להבין שמשהו לקוי מאד קיים באורח חיים שהשגיות, תועלתנות, חומרנות וציניות שורה בו, לוקח אותנו למחוזות רחוקים ובלבד שנפנה מעצמנו את הצורך להסתכל קרוב ולהתמודד. למעשה, איננו סבורים שיש קשר בין הדברים, בין הערכים הבולטים המנחים אותנו לבין אלימות, סבל, חולי, עוני ובושה. נראה שזו גזרת גורל, אבל היכולת לשנות ולהשפיע היא גדולה יותר ממה

האימון הגופני ביוגה: סיכויים, סיכונים ואכזבות. מה שחשוב לדעת לפני ובזמן שיעור היוגה

במה יכול אימון היוגה לסייע, ממה יש להיזהר וממי כדאי להתרחק? היוגה הפכה בעשורים האחרונים לפופולרית בעולם כולו, מחיפה ועד מומביי, מניו-יורק ועד טהראן, מברלין ועד באקו, בכל עיר קטנה או גדולה אפשר לקחת שיעור יוגה ולמצוא לא מעט מורים בתחום. העובדה כי יוגה הינה אימון פתוח הנעדר בסיס ידע מקצועי מוגדר ומוסמך מסכן לא אחת את התלמידים המבקשים ללמוד והמסתמכים על הוראתם של מורים חובבניים, פזיזים ולעיתים אף לא הגונים. ובעניין זה ראויה במיוחד לציטוט אמירתו של  החוקר והכימאי ההודי, אי.קיי. טיימני  שכתב על העירפול הכרוך ביוגה: "אין נושא דומה הכרוך באופן רב כלכך במסתורין, עליו כל אדם יכול לכתוב ככל העולה על רוחו בלא כל סיכון שייטען כלפיו שהוא טועה". הכתב המדעי של הניו יורק טיימס, ויליאם גיי. ברוד , מתרגל יוגה ותיק בעצמו, פרסם לפני מספר שנים קובץ מאמרים בספר שפירסם והמאגד את יתרונותיה, חסרונותיה, אפשרויותיה וסיכוניה של היוגה         (The Science of Yoga, The Risks and the Rewards, Simon&Schuster, NY 2012). מחקרים מודרניים מהעשורים האחרונים מצביעים על מאפייניה ו יתרונותיה של ה