דילוג לתוכן הראשי

יוגה ויהדות - עבודת סיכום של תלמידה בקורס מורים

מאת נטלי סלמה

בעבר כשנתקלתי במושג "יוגה" מיד דמיינתי איש רגוע לבוש שרוול עושה תנוחות מוזרות, כשברקע צלצולי פעמונים ולהבות נרות ריחניים. ואכן, כאשר נרשמתי לקורס חשבתי שאלמד מיני תנוחות שונות לעיצוב הגוף וכן...גם לנפש.


כיום, אני יודעת שיש את היוגה הקדומה, המודרנית ואף ה"אופנתית/טרנדית" שסממניה החיצוניים כה מובהקים.
נחשפתי לשיטה מרתקת, שמעבר תכליתה להרגיע את האישיות והנפש ולמצוא את האיזון ביניהם, מלמדת דרך חיים שלמה להתמודדות עם מצבי לחץ ומודעות רבה למחשבות שמעוררות בנו סבל רב:
1.    ידיעה שגויה
2.    תחושת אני מוגזמת
3.    העדפה ברורה
4.    שנאה-דחייה
5.    הימנעות והתנגדות 
במהלך ההשתלמות, למדתי לנתח כל מיני סיטואציות ולהבין את המניע שלהן. פעמים רבות הגעתי למסקנה כי הידיעה השגויה גרמה לי להגברת הסבל, למעגלי תגובה שליליים והשלכות ("קארמה").
הבנתי, שכאשר אני מנתחת ומודעת יותר, אני עוצרת את מעגל הסבל, מצמצמת וויכוחים אימפולסיביים ופשוט מתונה יותר, דבר המסב לי גאווה אישית ותחושת שליטה- אני היא זו שמחליטה מה משפיע ומה לא.
עבודתי כמחנכת לתלמידי כיתה א' כרוכה בלחץ רב הן מהמערכת והן מההורים. עליי לנהל "עסק" לכל דבר ו"לשווק" את עצמי על הצד הטוב ביותר.
כאשר למדתי על הנקודה הלבנה, השחורה והאפורה הבנתי שאני צריכה למצוא המניע להתנהגותי: האם חשוב לי להצליח בעבודתי בכדי לקבל הכרה? כבוד? הערצה? קידום? או שאני פועלת ממניעים טהורים של תחושת שליחות ונתינה.
 לא קל להתחבט במחשבות אלו ואכן, במאמר "הדדיות ואלטרואיזם" נטען כי "פילוסופיית היוגה,  חיה בשלום עם מורכבויות ועם סתירות פנימיות", משום שאין אדם אשר אין לו דילמות וכי מן הדילמות צומחים והופכים לאנשים טובים יותר.
  
כמו כן, כאשר קראתי את המאמר "הגישה היוגית בשרות הלמידה המשמעותית", הבנתי כי השחיקה מתחילה לכרסם בי ועליי להיות מודעת באופן תמידי למעשיי, לשאוף לאיזון ושלווה  בתוכי- בכך אשיג את בריאות הגוף והנפש ואפחית את מצבי הלחץ בחיי הקדחתניים.
עד כה עסקתי בהשפעת היוגה על הצד הרוחני ובתרומתו להעלאת המודעות להתנהגותנו ומה עם הגוף?
מכל התרגילים שלמדנו, התחברתי הכי הרבה (ואף אימצתי) לתרגיל המדיטציה של הנשימות אשר הודגם בסרטון קצר. ניתן לבצע אותו בכל עת ובכל מקום לפרקי זמן קצרים.


לסיכום, במהלך ההשתלמות מצאתי קווי דמיון בין הגישה היוגית ליהדות . בשתי התורות, ישנן עצות לאורח חיים בריא, מוסרי ומאוזן בין גוף לנפש.
הרמב"ם כתב "לעולם יקפיד אדם על התעמלות כל אבריו. המשובח שבמיני ההתעמלות הוא שיתעמל עד שיגיעת הגוף תעורר גם את הנפש. כי שמחת הנפש והתעוררותה תבריא הגוף ורבים סרו מחלותיהם בסיבת שמחת הנפש בלבדה".
פעילות גופנית נכונה וחכמה במינון הנכון משחררת חומריים כימיים במוח שמשפרים את מצב הרוח ותורמים לשמירה על שמחת החיים שמגינה על הגוף ממחלות רבות שנגרמות בשל מצוקה נפשית. למרות שהרמב"ם היה מתנגד נחרץ לאכילה מוגזמת ולמאכלים מזיקים ומשמינים, הוא אמר פעמים רבות שפעילות גופנית נכונה היא הדרך הטובה ביותר לסתור את השפעות התזונה השלילית ולהגיע לאורח חיים מאוזן.
מי ייתן ואצליח להתמיד, ולו במעט......ביבליוגרפיה

1.    http://www.talravid.co.il/search/label :
א.    כיצד להתחיל ולהשיג שקט נפשי ובריאות מיטבית באמצעות אימון יומי ביוגה? להחליט, לעשות, ולהתמיד.
ב.    יוגה מראה את הדרך - התבוננות על שיבננדה יוגה.
ג.     "מעורבות"
ד.     יוגה וצמצום השפעתה של הכלכלה הצרכנית.
ה.    הדדיות ואלטרואיזם.
ו.       האידאל היוגי:  חמלה, פרגון והימנעות מעוינות.
ז.      יוגה ובריאות.
ח.    מחויבות, בחירה ועבודה.
2.    http://www.baba-mail.co.il/content.aspx?emailid=35751
תגובות

פוסטים פופולריים

שילוב יוגה בכיתה מקדמת

שילוב יוגה בכיתה מקדמת מאת בלינדה בן אטר-קוטלר דו"ח תצפית -  שילוב טכניקה יוגית בכיתה רקע : אני עובדת בכיתה מקדמת לתלמידים עם בעיות מורכבות, החל מבעיות תקשורת, ליקויי למידה ומוגבלויות פיזיות (קשיים /פיזיים מוטוריים משמעותיים) ; ובעיקר בולטות בעיות קשב ובעיות התנהגות והפרעות נפשיות. זאת על אף שאפיונים אילו אינם כלולים בהגדרת הכיתה, שכן על פי משרד החינוך הגדרת הכיתה הינה: " ליקויי למידה" – וכל שאר הבעיות על פי המשרד "משניות"  (לא מעניינות/לא רלוונטיות).... הכיתה מונה 13 תלמדים. 4 בנות ו 9 בנים. מכיתות א' ב'. כיתה מקדמת יחידה בבית הספר כשיש עוד 15 כיתות "רגילות". הרקע לכיתה משמעותי בהקשר לשיקול הכנסת תרגול יוגה לכיתתי, בהתחשב בבעיות המגוונות של התלמידים. למרות הדילמה עלי להדגיש שסומכת על עצמי (כאדם שנחשבת "פריקית שליטה") ולא חוששת כלל שהתלמידים יצאו מאיפוס או לחלופין שתרגול יוגה יכול להשפיע לרעה. להיפך, פתוחה לניסיונות ושילוב טכניקות ושיטות מגוונות. הקדמה : כל בוקר בכיתתי אני דוגלת בפתיח וסטינג קבוע

האומנות והתרפיה של יוגה על כיסא

אימון גוף נפש מונגש שמתאים לכולם נעמעם את האור. נסגור את הנייד. נשב על כיסא, הגב ישר וצמוד למשענת. הראש מורם מעט. כתפיים רפויות, צוואר רפוי, הגב רפוי. כל הגוף רפוי ושקט. חבר שלי נהג לתרגל יוגה. לאחר שחלה שוב אינו יכול לבצע עם גופו את אשר ביצע בעבר. האם הסתיים הקשר שלו עם היוגה? האם דווקא כעת כשהוא נזקק למלוא הסיוע שדרך היוגה יכולה להושיט, אין הוא יכול עוד לחוות חווית יוגה? למעשה, אם יפנה אל המקומות בהם מלמדים יוגה באזור מגוריו, לא ימצא קבוצת תרגול בה יוכל להשתלב. אנשים בעלי קושי תפקודי ומגבלה גופנית חווים בחייהם מידה רבה של כאב, מצוקה, פחד ודאגה אך אינם חושבים לפנות לעולם היוגה, הנתפס כעולמם של הצעירים החתיכים והגמישים.   זאת למרות שהיוגה כגישה, כאורח חיים, כפילוסופיה יישומית וכתרכיב ממוקד של תרגילי גוף ונשימה עשויה להוות תרפיה אינטגרטיבית משמעותית עבורם, בהיותה ממוקדת בהפחתת סבל תוך הצעתה של פרקטיקה התערבותית בהירה ונוחה לביצוע. אנשים המתמודדים מחלות מאיימות חיים ; סרטן, מחלות לב וריאה כרוניות, איידס, מחלות נירולוגיות מתקדמות (טרשת נפוצה, פרקינסון, ניוון שרירי ועוד),

חינוך לפיתוח מודעות ורגישות למצוקתם של אחרים באמצעות הטמעת הערכים ההומניסטיים של היוגה

אנו מזדעזעים למשמע עוולות המתרחשות רחוק מאתנו, אבל עוולות המתקיימות מתחת לאף כמו אינן מעוררות דבר. יש לנו יכולת מופלאה להפוך ל"לא אישי" את הקשה הקרוב ובכך כאילו להעלימו. נאמנים לתרבות הריאליטי וההקצנה הפסיכולוגית, אנחנו מזועזעים מאירוע גדול שקרה, ממשהו חזק, שיש בו שפע של דם, צבע ודמעות, אבל את העוולות היומיומיות המתרחשות אצלנו קרוב איננו מזכים אפילו במבט קצר. הצורך לכבס ולנקות את המצפון שחש במצוקה מובילנו שוב ושוב לפעולות מוחצנות ומיוחצנות של עזרה ונתינה אבל הללו אינן כרוכות בוויתור משמעותי ובשל כך גם השפעתן מינורית וחיוורת. רבים מכורים לתנועה, נעים ממנעד רגשי גבוה למנעד רגשי גבוה יותר וכל מה שקורה בעצימות נמוכה יותר כמו לא נוגע. הסירוב להבין שמשהו לקוי מאד קיים באורח חיים שהשגיות, תועלתנות, חומרנות וציניות שורה בו, לוקח אותנו למחוזות רחוקים ובלבד שנפנה מעצמנו את הצורך להסתכל קרוב ולהתמודד. למעשה, איננו סבורים שיש קשר בין הדברים, בין הערכים הבולטים המנחים אותנו לבין אלימות, סבל, חולי, עוני ובושה. נראה שזו גזרת גורל, אבל היכולת לשנות ולהשפיע היא גדולה יותר ממה

האימון הגופני ביוגה: סיכויים, סיכונים ואכזבות. מה שחשוב לדעת לפני ובזמן שיעור היוגה

במה יכול אימון היוגה לסייע, ממה יש להיזהר וממי כדאי להתרחק? היוגה הפכה בעשורים האחרונים לפופולרית בעולם כולו, מחיפה ועד מומביי, מניו-יורק ועד טהראן, מברלין ועד באקו, בכל עיר קטנה או גדולה אפשר לקחת שיעור יוגה ולמצוא לא מעט מורים בתחום. העובדה כי יוגה הינה אימון פתוח הנעדר בסיס ידע מקצועי מוגדר ומוסמך מסכן לא אחת את התלמידים המבקשים ללמוד והמסתמכים על הוראתם של מורים חובבניים, פזיזים ולעיתים אף לא הגונים. ובעניין זה ראויה במיוחד לציטוט אמירתו של  החוקר והכימאי ההודי, אי.קיי. טיימני  שכתב על העירפול הכרוך ביוגה: "אין נושא דומה הכרוך באופן רב כלכך במסתורין, עליו כל אדם יכול לכתוב ככל העולה על רוחו בלא כל סיכון שייטען כלפיו שהוא טועה". הכתב המדעי של הניו יורק טיימס, ויליאם גיי. ברוד , מתרגל יוגה ותיק בעצמו, פרסם לפני מספר שנים קובץ מאמרים בספר שפירסם והמאגד את יתרונותיה, חסרונותיה, אפשרויותיה וסיכוניה של היוגה         (The Science of Yoga, The Risks and the Rewards, Simon&Schuster, NY 2012). מחקרים מודרניים מהעשורים האחרונים מצביעים על מאפייניה ו יתרונותיה של ה