דילוג לתוכן הראשי

יוגה תרפיה למחלות לב

מאת ברק פליישר


מחלות לב הן מהמחלות הנפוצות ביותר והגורם מספר שתיים לתמותה בישראל.
ישנם סוגים שונים של מחלות לב, הנפוצים שבהם:
1. מחלת לב איסכמית-  נגרמת לאחר שאספקת הדם לשריר הלב נפגעת, וזהו מצב הנגרם בדרך כלל לאחר חסימה חלקית בעורקים הכליליים. המחלה יכולה להיות פתאומית או הדרגתית.

2. בעיות מבניות בלב- קשורות בעיקר למסתמי הלב וגורמות לתפקוד

לקוי בדרגות חומרה שונות של הלב.

3. הפרעות קצב- שינויים בקצב הלב הרגיל, הפוגע בתפקודו התקין של הלב.המחקר המדעי תומך בכך שתרגול יוגה יכול לשפר את מצבם של חולי לב. בסקירת מאמרים  שנעשתה ב2015 בפקולטה לרפואה באוניברסיטת Duisburg-Essen בגרמניה, נמצא כי יוגה יכולה לשמש ככלי עזר בטיפול בחולים עם מחלות לב כליליים, אי ספיקת לב והפרעת קצב. Cramer H, 2015.
בסקירה נוספת שנעשתה בפקולטה לרפואה בטורונטו, קנדה ב2015, נמצא כי יוגה משפרת את הכושר הגופני ואיכות החיים אצל חולי לב, שבץ  וCOPD ויכולה להועיל לחולים במצבים אלו.Desveaux L ,2015 .
יוגה לטיפול במחלות לב פועלת בשני מישורים: הפחתה של גורמי סיכון למחלות לב ושיפור איכות הנשימה.
גורמי הסיכון למחלות לב הם: השמנת יתר, אורח חיים יושבני, לחץ דם גבוה, מתח, סוכרת, תזונה עשירה במלח ושומן, עישון, צריכת אלכוהול והיסטוריה משפחתית. על ידי הפחתה של גורמי הסיכון ניתן לשפר את מצב מחלת הלב ולהקטין את הסיכון לחזרה או להחמרה של המחלה. תרגול יוגה בדרך מתאימה, בהתמדה ולאורך זמן יעילה לטיפול בלחץ דם גבוה, סוכרת והפחתה של מתח. תרגול יוגה ביחד עם תזונה מתאימה יכולה לעזור בהורדה במשקל ותרגול יוגה קבוע יכול לעזור לאזן את ההשפעות השליליות של אורח חיים יושבני.
הדרך השנייה בה יוגה פועלת על מנת לטפל במחלות לב היא שיפור בהפעלה של שרירי הנשימה ושיפור התנועתיות והיציבה של בית החזה והגב העליון. בדרך זו ניתן לשפר את איכות הנשימה כך שהיא תהיה ארוכה וחלקה יותר. איכות זו של הנשימה מועילה לבריאות הלב מכיוון שהיא מורידה את הדופק ואת לחץ הדם.
היוגה מזהה מאחורי כל התפקודים הפיזיולוגיים והמנטליים של האדם תנועה של אנרגיה, ששמה פראנה. תנועה חזקה ומאוזנת של האנרגיה תביא לאיזון במערכת הגוף נפש והאדם יהנה מבריאות טובה. האנרגיה האחראית על תפקוד הלב נמצאת באזור בית החזה והגב העליון והיא קשורה קשר הדוק לנשימה. העמקת הנשימה ושיפור היציבה והתפקוד של בית החזה והגב העליון משפר את זרימת האנרגיה אל הלב. כך ניתן לשפר את תפקוד הלב ולהעצים את יכולת הריפוי הטבעית של הגוף במקרה של מחלה.
לסיום, הנה דברים שכתבה תלמידה חולת לב, לאחר מספר חודשים של תרגול יוגה קבוע.
"התחלתי לתרגל יוגה מכיוון שיותר לא הייתי מסוגלת לעשות פעילות גופנית בגלל הרעה במחלת לב. בעזרת היוגה למדתי להיות מודעת לגוף שלי, לכבד אותו, לשלוט עליו בעדינות וברכות ולקבל את מגבלותיו. תוך התמדה וסבלנות ובלי להעמיס על גופי החלש, מצבי השתפר בהדרגה: אני רגועה וישנה הרבה יותר טוב, יש לי יותר כוח בידיים וברגליים, אני יותר גמישה, הנשימה שלי התרחבה ואולי התקדמות מחלת הלב נבלמה במידת מה".


ברק פליישר, מורה בכיר ליוגה ויוגה תרפיסט. מלמד ומטפל בתל אביב.
האתר של ברק: www.byt.co.il. טלפון לתאום פגישה עם ברק פליישר:  052-8589502.תגובות

פוסטים פופולריים

שילוב יוגה בכיתה מקדמת

שילוב יוגה בכיתה מקדמת מאת בלינדה בן אטר-קוטלר דו"ח תצפית -  שילוב טכניקה יוגית בכיתה רקע : אני עובדת בכיתה מקדמת לתלמידים עם בעיות מורכבות, החל מבעיות תקשורת, ליקויי למידה ומוגבלויות פיזיות (קשיים /פיזיים מוטוריים משמעותיים) ; ובעיקר בולטות בעיות קשב ובעיות התנהגות והפרעות נפשיות. זאת על אף שאפיונים אילו אינם כלולים בהגדרת הכיתה, שכן על פי משרד החינוך הגדרת הכיתה הינה: " ליקויי למידה" – וכל שאר הבעיות על פי המשרד "משניות"  (לא מעניינות/לא רלוונטיות).... הכיתה מונה 13 תלמדים. 4 בנות ו 9 בנים. מכיתות א' ב'. כיתה מקדמת יחידה בבית הספר כשיש עוד 15 כיתות "רגילות". הרקע לכיתה משמעותי בהקשר לשיקול הכנסת תרגול יוגה לכיתתי, בהתחשב בבעיות המגוונות של התלמידים. למרות הדילמה עלי להדגיש שסומכת על עצמי (כאדם שנחשבת "פריקית שליטה") ולא חוששת כלל שהתלמידים יצאו מאיפוס או לחלופין שתרגול יוגה יכול להשפיע לרעה. להיפך, פתוחה לניסיונות ושילוב טכניקות ושיטות מגוונות. הקדמה : כל בוקר בכיתתי אני דוגלת בפתיח וסטינג קבוע

האומנות והתרפיה של יוגה על כיסא

אימון גוף נפש מונגש שמתאים לכולם נעמעם את האור. נסגור את הנייד. נשב על כיסא, הגב ישר וצמוד למשענת. הראש מורם מעט. כתפיים רפויות, צוואר רפוי, הגב רפוי. כל הגוף רפוי ושקט. חבר שלי נהג לתרגל יוגה. לאחר שחלה שוב אינו יכול לבצע עם גופו את אשר ביצע בעבר. האם הסתיים הקשר שלו עם היוגה? האם דווקא כעת כשהוא נזקק למלוא הסיוע שדרך היוגה יכולה להושיט, אין הוא יכול עוד לחוות חווית יוגה? למעשה, אם יפנה אל המקומות בהם מלמדים יוגה באזור מגוריו, לא ימצא קבוצת תרגול בה יוכל להשתלב. אנשים בעלי קושי תפקודי ומגבלה גופנית חווים בחייהם מידה רבה של כאב, מצוקה, פחד ודאגה אך אינם חושבים לפנות לעולם היוגה, הנתפס כעולמם של הצעירים החתיכים והגמישים.   זאת למרות שהיוגה כגישה, כאורח חיים, כפילוסופיה יישומית וכתרכיב ממוקד של תרגילי גוף ונשימה עשויה להוות תרפיה אינטגרטיבית משמעותית עבורם, בהיותה ממוקדת בהפחתת סבל תוך הצעתה של פרקטיקה התערבותית בהירה ונוחה לביצוע. אנשים המתמודדים מחלות מאיימות חיים ; סרטן, מחלות לב וריאה כרוניות, איידס, מחלות נירולוגיות מתקדמות (טרשת נפוצה, פרקינסון, ניוון שרירי ועוד),

חינוך לפיתוח מודעות ורגישות למצוקתם של אחרים באמצעות הטמעת הערכים ההומניסטיים של היוגה

אנו מזדעזעים למשמע עוולות המתרחשות רחוק מאתנו, אבל עוולות המתקיימות מתחת לאף כמו אינן מעוררות דבר. יש לנו יכולת מופלאה להפוך ל"לא אישי" את הקשה הקרוב ובכך כאילו להעלימו. נאמנים לתרבות הריאליטי וההקצנה הפסיכולוגית, אנחנו מזועזעים מאירוע גדול שקרה, ממשהו חזק, שיש בו שפע של דם, צבע ודמעות, אבל את העוולות היומיומיות המתרחשות אצלנו קרוב איננו מזכים אפילו במבט קצר. הצורך לכבס ולנקות את המצפון שחש במצוקה מובילנו שוב ושוב לפעולות מוחצנות ומיוחצנות של עזרה ונתינה אבל הללו אינן כרוכות בוויתור משמעותי ובשל כך גם השפעתן מינורית וחיוורת. רבים מכורים לתנועה, נעים ממנעד רגשי גבוה למנעד רגשי גבוה יותר וכל מה שקורה בעצימות נמוכה יותר כמו לא נוגע. הסירוב להבין שמשהו לקוי מאד קיים באורח חיים שהשגיות, תועלתנות, חומרנות וציניות שורה בו, לוקח אותנו למחוזות רחוקים ובלבד שנפנה מעצמנו את הצורך להסתכל קרוב ולהתמודד. למעשה, איננו סבורים שיש קשר בין הדברים, בין הערכים הבולטים המנחים אותנו לבין אלימות, סבל, חולי, עוני ובושה. נראה שזו גזרת גורל, אבל היכולת לשנות ולהשפיע היא גדולה יותר ממה

האימון הגופני ביוגה: סיכויים, סיכונים ואכזבות. מה שחשוב לדעת לפני ובזמן שיעור היוגה

במה יכול אימון היוגה לסייע, ממה יש להיזהר וממי כדאי להתרחק? היוגה הפכה בעשורים האחרונים לפופולרית בעולם כולו, מחיפה ועד מומביי, מניו-יורק ועד טהראן, מברלין ועד באקו, בכל עיר קטנה או גדולה אפשר לקחת שיעור יוגה ולמצוא לא מעט מורים בתחום. העובדה כי יוגה הינה אימון פתוח הנעדר בסיס ידע מקצועי מוגדר ומוסמך מסכן לא אחת את התלמידים המבקשים ללמוד והמסתמכים על הוראתם של מורים חובבניים, פזיזים ולעיתים אף לא הגונים. ובעניין זה ראויה במיוחד לציטוט אמירתו של  החוקר והכימאי ההודי, אי.קיי. טיימני  שכתב על העירפול הכרוך ביוגה: "אין נושא דומה הכרוך באופן רב כלכך במסתורין, עליו כל אדם יכול לכתוב ככל העולה על רוחו בלא כל סיכון שייטען כלפיו שהוא טועה". הכתב המדעי של הניו יורק טיימס, ויליאם גיי. ברוד , מתרגל יוגה ותיק בעצמו, פרסם לפני מספר שנים קובץ מאמרים בספר שפירסם והמאגד את יתרונותיה, חסרונותיה, אפשרויותיה וסיכוניה של היוגה         (The Science of Yoga, The Risks and the Rewards, Simon&Schuster, NY 2012). מחקרים מודרניים מהעשורים האחרונים מצביעים על מאפייניה ו יתרונותיה של ה