דילוג לתוכן הראשי

הורה אגרופים

מהטמה גנדי, מבשרה המודרני של גישת האי אלימות ברוח היוגה: "עין תחת עין - וכל העולם הופך להיות עיוור"

על אלימות ועל הימנעות מאלימות מהזווית היוגית


אלימות. מבט מהיר בכותרות החדשות ואנו, הצופים והקוראים, נחשפים אליה. נגד אחרים ואחרות עקב לאומיותם, מגדרם, דתם, צבעם, מנהגיהם ועוד. ולא רק כארועים רחוקים במקומות אחרים, מערבה ומזרחה מכאן, כי אם פה, ממש ליד הבית. על הכבישים. במערכות הציבוריות. בשיח הציבורי. בין מתחרים בכלל ובין פוליטיקאים ומנהיגים עיסקיים בפרט. הורה אגרופים.


לעיתים נדמה כי אלימות היא מופע מודרניסטי, קפיטליסטי, כזה הקשור בלעדית בערכים הדומיננטיים בחברה שלנו: הישגיות, ניצחון וחתירה כמעט עיוורת אל המטרה. עוד אנו מניחים כי כאן אצלנו, בישראל, האלימות גוברת בהשוואה לאלימות המקובלת בארצות מתונות יותר וייתכן אף כי מגמת הכוחנות והאלימות אך גוברת. ייתכן שאכן כך. 
אף כי ההיסטוריה יודעת לספר לנו על תקופות רגועות יותר, רומנטיות ואידאיות, כאן אצלנו וברחבי תבל, הרי שאלימות כתופעה אנושית אוניברסלית היא על זמנית ובעצימות זו או אחרת הייתה בקרבנו, בני האדם, משחר בריאתנו והיווסדנו. מאבקים על מזון, טריטוריה, מעמד, כח וקיימות - היו בין בני האדם בלא תלות בסביבה בה פעלו ובנסיcות החיצוניות. 
המדענים המצויים בכך חלוקים בדבר מאפינייו הכלליים של הפרט האנושי, האם טמון בו הזרע התוקפני משולח הרסן או שמא המחשבה על טבע לב האדם (הרע מנעוריו) מוגזמת ומוקצנת, בטח בהשוואה ליונקים אחרים. מה שבטוח שאלימות ותוקפנות נודעו תמיד וכך גם העיסוק בנסיונות להמנע מהן או לכל הפחות לצמצמן.
היוגה, כפילוסופיה יישומית אוניברסלית, מכירה בקיומה של אלימות מכוונת, הימסה, מזהירה מנזקיה ומדגישה את היותה של אלימות זו מכשול בסיסי בפני חיים של שלווה, בריאות והתפתחות אותנטית. היוגה מציעה מגוון כלים הוליסטיים פרקטיים (טכניקות) כדי להתמודד עימה. הכלים ההוליסטיים נוגעים בחיינו הרגילים ובגישתנו הבסיסית אליהם, למה שעיקרי וחשוב ולמה שטפל ולמודלים המעשיים שמומלץ לנו להציב לנגד עינינו ולנסות לפעול לפיהם, בלי לשגות באידיאליזציה צבועה אודות מגבלותינו האנושיות.
האידאלים היוגים האתיים, יאמות, באופן מפתיע, נראים כסותרים מאד את אורח חיינו ובמקביל, רלוונטיים באופן מרגש לדעתי למקצת מן הבעיות הגדולות והאמיתיות העומדות בפני בני האדם באשר הם. 

תגובות

פוסטים פופולריים

שילוב יוגה בכיתה מקדמת

שילוב יוגה בכיתה מקדמת מאת בלינדה בן אטר-קוטלר דו"ח תצפית -  שילוב טכניקה יוגית בכיתה רקע : אני עובדת בכיתה מקדמת לתלמידים עם בעיות מורכבות, החל מבעיות תקשורת, ליקויי למידה ומוגבלויות פיזיות (קשיים /פיזיים מוטוריים משמעותיים) ; ובעיקר בולטות בעיות קשב ובעיות התנהגות והפרעות נפשיות. זאת על אף שאפיונים אילו אינם כלולים בהגדרת הכיתה, שכן על פי משרד החינוך הגדרת הכיתה הינה: " ליקויי למידה" – וכל שאר הבעיות על פי המשרד "משניות"  (לא מעניינות/לא רלוונטיות).... הכיתה מונה 13 תלמדים. 4 בנות ו 9 בנים. מכיתות א' ב'. כיתה מקדמת יחידה בבית הספר כשיש עוד 15 כיתות "רגילות". הרקע לכיתה משמעותי בהקשר לשיקול הכנסת תרגול יוגה לכיתתי, בהתחשב בבעיות המגוונות של התלמידים. למרות הדילמה עלי להדגיש שסומכת על עצמי (כאדם שנחשבת "פריקית שליטה") ולא חוששת כלל שהתלמידים יצאו מאיפוס או לחלופין שתרגול יוגה יכול להשפיע לרעה. להיפך, פתוחה לניסיונות ושילוב טכניקות ושיטות מגוונות. הקדמה : כל בוקר בכיתתי אני דוגלת בפתיח וסטינג קבוע

האומנות והתרפיה של יוגה על כיסא

אימון גוף נפש מונגש שמתאים לכולם נעמעם את האור. נסגור את הנייד. נשב על כיסא, הגב ישר וצמוד למשענת. הראש מורם מעט. כתפיים רפויות, צוואר רפוי, הגב רפוי. כל הגוף רפוי ושקט. חבר שלי נהג לתרגל יוגה. לאחר שחלה שוב אינו יכול לבצע עם גופו את אשר ביצע בעבר. האם הסתיים הקשר שלו עם היוגה? האם דווקא כעת כשהוא נזקק למלוא הסיוע שדרך היוגה יכולה להושיט, אין הוא יכול עוד לחוות חווית יוגה? למעשה, אם יפנה אל המקומות בהם מלמדים יוגה באזור מגוריו, לא ימצא קבוצת תרגול בה יוכל להשתלב. אנשים בעלי קושי תפקודי ומגבלה גופנית חווים בחייהם מידה רבה של כאב, מצוקה, פחד ודאגה אך אינם חושבים לפנות לעולם היוגה, הנתפס כעולמם של הצעירים החתיכים והגמישים.   זאת למרות שהיוגה כגישה, כאורח חיים, כפילוסופיה יישומית וכתרכיב ממוקד של תרגילי גוף ונשימה עשויה להוות תרפיה אינטגרטיבית משמעותית עבורם, בהיותה ממוקדת בהפחתת סבל תוך הצעתה של פרקטיקה התערבותית בהירה ונוחה לביצוע. אנשים המתמודדים מחלות מאיימות חיים ; סרטן, מחלות לב וריאה כרוניות, איידס, מחלות נירולוגיות מתקדמות (טרשת נפוצה, פרקינסון, ניוון שרירי ועוד),

חינוך לפיתוח מודעות ורגישות למצוקתם של אחרים באמצעות הטמעת הערכים ההומניסטיים של היוגה

אנו מזדעזעים למשמע עוולות המתרחשות רחוק מאתנו, אבל עוולות המתקיימות מתחת לאף כמו אינן מעוררות דבר. יש לנו יכולת מופלאה להפוך ל"לא אישי" את הקשה הקרוב ובכך כאילו להעלימו. נאמנים לתרבות הריאליטי וההקצנה הפסיכולוגית, אנחנו מזועזעים מאירוע גדול שקרה, ממשהו חזק, שיש בו שפע של דם, צבע ודמעות, אבל את העוולות היומיומיות המתרחשות אצלנו קרוב איננו מזכים אפילו במבט קצר. הצורך לכבס ולנקות את המצפון שחש במצוקה מובילנו שוב ושוב לפעולות מוחצנות ומיוחצנות של עזרה ונתינה אבל הללו אינן כרוכות בוויתור משמעותי ובשל כך גם השפעתן מינורית וחיוורת. רבים מכורים לתנועה, נעים ממנעד רגשי גבוה למנעד רגשי גבוה יותר וכל מה שקורה בעצימות נמוכה יותר כמו לא נוגע. הסירוב להבין שמשהו לקוי מאד קיים באורח חיים שהשגיות, תועלתנות, חומרנות וציניות שורה בו, לוקח אותנו למחוזות רחוקים ובלבד שנפנה מעצמנו את הצורך להסתכל קרוב ולהתמודד. למעשה, איננו סבורים שיש קשר בין הדברים, בין הערכים הבולטים המנחים אותנו לבין אלימות, סבל, חולי, עוני ובושה. נראה שזו גזרת גורל, אבל היכולת לשנות ולהשפיע היא גדולה יותר ממה

האימון הגופני ביוגה: סיכויים, סיכונים ואכזבות. מה שחשוב לדעת לפני ובזמן שיעור היוגה

במה יכול אימון היוגה לסייע, ממה יש להיזהר וממי כדאי להתרחק? היוגה הפכה בעשורים האחרונים לפופולרית בעולם כולו, מחיפה ועד מומביי, מניו-יורק ועד טהראן, מברלין ועד באקו, בכל עיר קטנה או גדולה אפשר לקחת שיעור יוגה ולמצוא לא מעט מורים בתחום. העובדה כי יוגה הינה אימון פתוח הנעדר בסיס ידע מקצועי מוגדר ומוסמך מסכן לא אחת את התלמידים המבקשים ללמוד והמסתמכים על הוראתם של מורים חובבניים, פזיזים ולעיתים אף לא הגונים. ובעניין זה ראויה במיוחד לציטוט אמירתו של  החוקר והכימאי ההודי, אי.קיי. טיימני  שכתב על העירפול הכרוך ביוגה: "אין נושא דומה הכרוך באופן רב כלכך במסתורין, עליו כל אדם יכול לכתוב ככל העולה על רוחו בלא כל סיכון שייטען כלפיו שהוא טועה". הכתב המדעי של הניו יורק טיימס, ויליאם גיי. ברוד , מתרגל יוגה ותיק בעצמו, פרסם לפני מספר שנים קובץ מאמרים בספר שפירסם והמאגד את יתרונותיה, חסרונותיה, אפשרויותיה וסיכוניה של היוגה         (The Science of Yoga, The Risks and the Rewards, Simon&Schuster, NY 2012). מחקרים מודרניים מהעשורים האחרונים מצביעים על מאפייניה ו יתרונותיה של ה