דילוג לתוכן הראשי

לומדים ומתרגלים סוריה נמסקאר (Surya Namaskar), ברכה לשמש

הזמנה לאימון גופני יעיל ואפקטיבי שניתן לבצעו באופן עצמאי מהבית. 
סוריה נמסקר, תרגיל השמש, הינו אימון יוגה מודרני הכולל סדרה דינאמית של אסנות יוגה המשולבות עם נשימה והמציע מגוון יתרונות פיזיולוגיים ומנטליים ברוח היוגה.
תרגיל השמש הינו אימון גופני בעל מאפיינים אירוביים ואנאירוביים כאחד שיכול להיות מבוצע עצמאית מהבית ושכל הנחוץ כדי ללמוד אותו ולבצעו הוא מעט מקום ומזרן (או כיסא למי שמעדיף). 
יש גרסאות מגוונות לאימון זה. כאן מוצג תרגיל השמש בגישתו הקלאסית של סוואמי שיבננדה. המתרגל המדגים את התרגיל הינו סוואמי וישנו דיבננדה, תלמידו של סוואמי שיבננדה שהביא את שיטת התרגול הזו אל המערב.

הסדרה מורכבת מתנוחות יוגה המבוצעות ברצף בליווי נשימה מותאמת כאשר סבב אחד מורכב משני חלקים, הנבדלים בדומיננטיות של מיקום הרגליים במצבים 4 ו-9. 

1. רגליים צמודות, גוף ישר, כפות הידיים במרכז החזה, משקל הגוף מחולק באופן שווה בית הרגליים. נשיפה.


2. כפיפה אחורנית תוך שאיפה עמוקה, כשבזרועות צמודות אל האוזניים כמה שניתן. הרגליים ישרות, הברכיים לא נעולות והצוואר רפוי.

3. כפיפה לפנים מכיוון האגן תוך כדי נשיפה, כשהמצח לכיוון הברכיים וכפות הידיים נוגעות ברצפה או בקצות אצבעות הרגליים ככל הניתן. הברכיים ישרות אך לא נעולות.


4. שאיפה והפניית רגל שמאל לפנים. רגל ימין שלוחה לאחור וברך ימין על הרצפה. הראש מורם מעט והצוואר רפוי.

5. שתי הרגליים אחורנית והידיים תומכות בגוף. הגוף רפוי. עצירת נשימה (השהיית אוויר אחרי שאיפה retention).

6. תוך כדי נשיפה - ברכיים חזה ומצח נוגעות ברצפה/מזרן.

7. שאיפה ותנועה עדינה לתנוחת הקוברה, כפיפה אחורנית תוך פתיחת החזה והטיית הראש מעט אחורנית ללא מאמץ. בהונות הרגליים מושטות אחורנית והכתפיים שמוטות.

8. תוך נשיפה, הרגליים מורמות והישבן פונה לכיוון התקרה. בהונות הרגליים פונות החוצה, הראש בין הזרועות. הגוף בצורת v. 

9. שאיפה והבאת רגל ימין קדימה (החלפת סדר הרגליים בהשוואה למנח 4). רגל שמאל שלוחה לאחור. הראש מורם מעט בזהירות ותוך כדי הרפיית הצוואר.

10. בנשיפה, כפיפה לפנים (כמו במנח 3). 

11. שאיפה, כפיפה אחורנית כמו במנח 2.

12. נשיפה, חזרה לעמידת המוצא כמו מנח 1.


כיצד לבצע את תרגיל השמש, סוריה נמסקר, סרטון הדרכה:
*סרטון ההדרכה מוצג ע"י מרכז שיבננדה ליוגה וודנטה תל-אביבתגובות

פוסטים פופולריים

שילוב יוגה בכיתה מקדמת

שילוב יוגה בכיתה מקדמת מאת בלינדה בן אטר-קוטלר דו"ח תצפית -  שילוב טכניקה יוגית בכיתה רקע : אני עובדת בכיתה מקדמת לתלמידים עם בעיות מורכבות, החל מבעיות תקשורת, ליקויי למידה ומוגבלויות פיזיות (קשיים /פיזיים מוטוריים משמעותיים) ; ובעיקר בולטות בעיות קשב ובעיות התנהגות והפרעות נפשיות. זאת על אף שאפיונים אילו אינם כלולים בהגדרת הכיתה, שכן על פי משרד החינוך הגדרת הכיתה הינה: " ליקויי למידה" – וכל שאר הבעיות על פי המשרד "משניות"  (לא מעניינות/לא רלוונטיות).... הכיתה מונה 13 תלמדים. 4 בנות ו 9 בנים. מכיתות א' ב'. כיתה מקדמת יחידה בבית הספר כשיש עוד 15 כיתות "רגילות". הרקע לכיתה משמעותי בהקשר לשיקול הכנסת תרגול יוגה לכיתתי, בהתחשב בבעיות המגוונות של התלמידים. למרות הדילמה עלי להדגיש שסומכת על עצמי (כאדם שנחשבת "פריקית שליטה") ולא חוששת כלל שהתלמידים יצאו מאיפוס או לחלופין שתרגול יוגה יכול להשפיע לרעה. להיפך, פתוחה לניסיונות ושילוב טכניקות ושיטות מגוונות. הקדמה : כל בוקר בכיתתי אני דוגלת בפתיח וסטינג קבוע

האומנות והתרפיה של יוגה על כיסא

אימון גוף נפש מונגש שמתאים לכולם נעמעם את האור. נסגור את הנייד. נשב על כיסא, הגב ישר וצמוד למשענת. הראש מורם מעט. כתפיים רפויות, צוואר רפוי, הגב רפוי. כל הגוף רפוי ושקט. חבר שלי נהג לתרגל יוגה. לאחר שחלה שוב אינו יכול לבצע עם גופו את אשר ביצע בעבר. האם הסתיים הקשר שלו עם היוגה? האם דווקא כעת כשהוא נזקק למלוא הסיוע שדרך היוגה יכולה להושיט, אין הוא יכול עוד לחוות חווית יוגה? למעשה, אם יפנה אל המקומות בהם מלמדים יוגה באזור מגוריו, לא ימצא קבוצת תרגול בה יוכל להשתלב. אנשים בעלי קושי תפקודי ומגבלה גופנית חווים בחייהם מידה רבה של כאב, מצוקה, פחד ודאגה אך אינם חושבים לפנות לעולם היוגה, הנתפס כעולמם של הצעירים החתיכים והגמישים.   זאת למרות שהיוגה כגישה, כאורח חיים, כפילוסופיה יישומית וכתרכיב ממוקד של תרגילי גוף ונשימה עשויה להוות תרפיה אינטגרטיבית משמעותית עבורם, בהיותה ממוקדת בהפחתת סבל תוך הצעתה של פרקטיקה התערבותית בהירה ונוחה לביצוע. אנשים המתמודדים מחלות מאיימות חיים ; סרטן, מחלות לב וריאה כרוניות, איידס, מחלות נירולוגיות מתקדמות (טרשת נפוצה, פרקינסון, ניוון שרירי ועוד),

חינוך לפיתוח מודעות ורגישות למצוקתם של אחרים באמצעות הטמעת הערכים ההומניסטיים של היוגה

אנו מזדעזעים למשמע עוולות המתרחשות רחוק מאתנו, אבל עוולות המתקיימות מתחת לאף כמו אינן מעוררות דבר. יש לנו יכולת מופלאה להפוך ל"לא אישי" את הקשה הקרוב ובכך כאילו להעלימו. נאמנים לתרבות הריאליטי וההקצנה הפסיכולוגית, אנחנו מזועזעים מאירוע גדול שקרה, ממשהו חזק, שיש בו שפע של דם, צבע ודמעות, אבל את העוולות היומיומיות המתרחשות אצלנו קרוב איננו מזכים אפילו במבט קצר. הצורך לכבס ולנקות את המצפון שחש במצוקה מובילנו שוב ושוב לפעולות מוחצנות ומיוחצנות של עזרה ונתינה אבל הללו אינן כרוכות בוויתור משמעותי ובשל כך גם השפעתן מינורית וחיוורת. רבים מכורים לתנועה, נעים ממנעד רגשי גבוה למנעד רגשי גבוה יותר וכל מה שקורה בעצימות נמוכה יותר כמו לא נוגע. הסירוב להבין שמשהו לקוי מאד קיים באורח חיים שהשגיות, תועלתנות, חומרנות וציניות שורה בו, לוקח אותנו למחוזות רחוקים ובלבד שנפנה מעצמנו את הצורך להסתכל קרוב ולהתמודד. למעשה, איננו סבורים שיש קשר בין הדברים, בין הערכים הבולטים המנחים אותנו לבין אלימות, סבל, חולי, עוני ובושה. נראה שזו גזרת גורל, אבל היכולת לשנות ולהשפיע היא גדולה יותר ממה

האימון הגופני ביוגה: סיכויים, סיכונים ואכזבות. מה שחשוב לדעת לפני ובזמן שיעור היוגה

במה יכול אימון היוגה לסייע, ממה יש להיזהר וממי כדאי להתרחק? היוגה הפכה בעשורים האחרונים לפופולרית בעולם כולו, מחיפה ועד מומביי, מניו-יורק ועד טהראן, מברלין ועד באקו, בכל עיר קטנה או גדולה אפשר לקחת שיעור יוגה ולמצוא לא מעט מורים בתחום. העובדה כי יוגה הינה אימון פתוח הנעדר בסיס ידע מקצועי מוגדר ומוסמך מסכן לא אחת את התלמידים המבקשים ללמוד והמסתמכים על הוראתם של מורים חובבניים, פזיזים ולעיתים אף לא הגונים. ובעניין זה ראויה במיוחד לציטוט אמירתו של  החוקר והכימאי ההודי, אי.קיי. טיימני  שכתב על העירפול הכרוך ביוגה: "אין נושא דומה הכרוך באופן רב כלכך במסתורין, עליו כל אדם יכול לכתוב ככל העולה על רוחו בלא כל סיכון שייטען כלפיו שהוא טועה". הכתב המדעי של הניו יורק טיימס, ויליאם גיי. ברוד , מתרגל יוגה ותיק בעצמו, פרסם לפני מספר שנים קובץ מאמרים בספר שפירסם והמאגד את יתרונותיה, חסרונותיה, אפשרויותיה וסיכוניה של היוגה         (The Science of Yoga, The Risks and the Rewards, Simon&Schuster, NY 2012). מחקרים מודרניים מהעשורים האחרונים מצביעים על מאפייניה ו יתרונותיה של ה