דילוג לתוכן הראשי

ברוכים הבאים לגל הבאברוכים הבאים לגל הבא. לווריאנט החדש. עכשיו. מחר. 

ברוכים הבאים לווירוס הבא. זה שכאן מחרתיים, גם אם איננו יודעים עליו כרגע כלום.

החלום הגדול הינו חזרה לשגרה שאליה היינו רגילים, למוכר ולידוע אליו כיוונו את משאבינו, רצונותינו ומאוויינו. לצילום המסך של ראשית 2020 שיועתק, יודבק ויתקיים כאן בזמן הבלתי ברור שעוד יהיה. 

החיים של פעם כמקור התקווה, הרגלי ודפוסי העבר כיעד המרכזי.

אולם החיים של פעם בלתי ניתנים לשעתוק ואולי אף היו בהם אי אלו חסרונות ומצאנו את עצמנו מתנדנדים מגל אל גל, משוכנעים שבידינו מפתח הקסמים ל"חזרה לשגרה" ונתקלים שוב בחומת המציאות. 

ההיצמדות המאוהבת אל העבר וחוסר היכולת לקבל ולאמץ את ההשתנות, היא כשלעצמה מקור לכאב, אכזבה ותסכול. אביניוושה קלישה, מחולל הסבל החמישי מתוך רצף של מניעים אותם מציינת פילוסופיית היוגה (היוגה סוטרות של פטאנג'לי, 2.9).


ניתן לראות את התפרצות הקורונה כאירוע טבעי ובלתי ניתן למניעה, כחריגה מהמסלול, שהתרחשה כמו מאליה, מופע המתקיים אחת למאה - מפגש עם עטלף סיני, זליגה ממעבדה או בכלל קונספירציה מבית מדרשו של ביל גייטס.

אם כך הרי שלא למדנו כלום, אולי לא סבלנו מספיק, בהנחה שנשארנו שלמים ובריאים כדי לספר, שהרי שגרת החיים אליה הורגלנו כאן עד מפגשנו עם הווירוס החמקמק, על ערכיה ואורחותיה לא ממש הביאה לנו רק טוב, בריאות ושפע. היא בוודאי הביאה קידמה, רפואה, מדע וחיסונים, היא כן הביאה אינטרנט וסלולר כדי לצפות ולספר - אבל היא בראה את הקורונה. ובראה פערים ובראה סיכונים בריאותיים רפואיים וסביבתיים.

אורח חיים קדחתני, שימת דגש על צמיחה כלכלית ("המשק"), על הגדלת התוצרים, התמכרות לשפע חומרי  פותחים בפנינו את שערי התזזית, אי השקט והסטרס.

לא ניצלנו את שיעורי הקורונה, זאת שהייתה וזאת שעוד תהיה, כדי לשנות, לא ברמה המדינתית ולא ברמה העולמית וכנראה שגם לא ברמה האישית.

כחברה וכמדינה לא הבנו שראוי לתעדף את הבריאות (מיטות, צוותים, מחקר מחלות נגיפיות, רפואה אינטגרטיבית ומונעת) ואת החינוך (כיתות קטנות, אמצעי איוורור, צוותים איכותיים, אמצעי הוראה דיגיטליים) וללא כל כוונת רווח מיידית.

כיחידים וכמשפחות לא תפסנו כנראה את גודל השעה ולא בקשנו לעצמנו משהו אחר, לא דרשנו מהפוליטיקאים פתרונות מוצקים, לא לקחנו את הזמן כדי לעצור ולשנות את הקצב. בקשנו רק שייקחו מאתנו חזרה את הילדים ושיתנו לנו קצת שקט כדי להמשיך להפיק ולייצר, לתפקד כמי שעיקר ייעודם בעולם הוא להיות שחקנים כלכליים על לוח המשק, לכלות את מירב שעותינו ושנותינו בעבודה שוחקת תוך פגיעה מתמשכת באיכות החיים, ביחסינו עם קרובינו ובזכויות היסוד שלנו. וזאת כדי שלא נחדל לרגע מלצרוך ולהמשיך ולפרנס את בעלי ההון ואת המנגנונים הציבוריים, האזרחיים והצבאיים, המנופחים.


בשל הקורונה אבל לא רק בעטיה; המגיפה יכולה להיות מאיץ לשינויים יסודיים נדרשים ועקרוניים (למשל, שיפור אמיתי באיכות החינוך שיכול לקרות רק כשיהיו יותר מורים על פחות תלמידים ובמרווח רב יותר מזה הקיים בכיתה הישראלית הממוצעת). ולא רק כדי להקטין את סיכויי ההדבקות מווירוס. 

בריאות וחינוך כאחריות של המדינה, כמשהו שהוא מחוץ לטריטוריה של חור הגרוש. כזכות יסוד אזרחית ואנושית. כבסיס ההומניסטי לחיים המשותפים בחברה ובקהילה.


לא הבנו שהכול קשור ולא ניתן להפריד גם אם נבנה אלף וילות באלף ג'ונגלים, כשהחיסון אינו זמין למרבית אוכלוסיית העולם לא יעזרו בוסטרים ווריאנטים ימשיכו להתפתח ובחסות התחבורה המהירה יגיעו לכל פינה כמעט. המחסור פוגע בסופו של דבר בכולם. ואי אפשר באמת להתעלם בקושי וכאב של אחרים בעודנו דואגים לעצמנו בלבד או בעיקר.


השתוקקות, התמכרות (ביצוע חזרתי של פעולות למרות שאנו יודעים שהן מזיקות לנו), אגירה מיותרת ועודפת, התנגדות לשינוי, הצמדות לקיים, נותרו בלב הטבע האנושי מאז שהפילוסופים של היוגה הניחו תכונות עלו על השולחן. פיתוח מואץ ומוגזם תוך ניסיון קדחתני ובלתי מתפשר להוציא זהב מהאדמה, מהים, מהחצבים ומהאדם, תוך הכפפתו לאילוצי שוק וממון. שום טכנולוגיה רפואית או מדעית אינה יכולה לשנות תכונות אלו, אלא אנו עצמנו. גם התרופות נותרו כשהיו: מידתיות, אנושיות, מתינות, צמצום התלות באובייקטים, אורח חיים רגוע, פחות יעדים ויותר דגש על תהליכים, השקעה בפנאי ובבריאות, זמן לבשל אוכל מזין ולעשות פעילות גופנית, היגיינת שינה ועוד.


שינוי אמיתי ויסודי מלווה בתג מחיר. אין מתנות חינם. לצד ויתור קיים "הפסד" עכשווי שהוא השקעה בעבור טוב יותר שיתחיל להתהוות מהרגע שקיימת הסכמה פנימית להתחיל ולשנות. יציאה מאזור הנוחות שתביא לרווחה, ליצירה של חדש אחר, כזה שלנוכח סכנות בריאותיות, הופך להיות הכרחי.

הכאב הצפוי להגיע - יש להימנע ממנו (היוגה סוטרות של פטנג'לי 2.16). 


22/12/2021

* התמונה בתודה לאלן ווטסון.


קראו עוד בנושא וירוס הקורונה, הגל החמישי והגישה היוגית: לא על החיסון לבדו


תגובות

פוסטים פופולריים

שילוב יוגה בכיתה מקדמת

שילוב יוגה בכיתה מקדמת מאת בלינדה בן אטר-קוטלר דו"ח תצפית -  שילוב טכניקה יוגית בכיתה רקע : אני עובדת בכיתה מקדמת לתלמידים עם בעיות מורכבות, החל מבעיות תקשורת, ליקויי למידה ומוגבלויות פיזיות (קשיים /פיזיים מוטוריים משמעותיים) ; ובעיקר בולטות בעיות קשב ובעיות התנהגות והפרעות נפשיות. זאת על אף שאפיונים אילו אינם כלולים בהגדרת הכיתה, שכן על פי משרד החינוך הגדרת הכיתה הינה: " ליקויי למידה" – וכל שאר הבעיות על פי המשרד "משניות"  (לא מעניינות/לא רלוונטיות).... הכיתה מונה 13 תלמדים. 4 בנות ו 9 בנים. מכיתות א' ב'. כיתה מקדמת יחידה בבית הספר כשיש עוד 15 כיתות "רגילות". הרקע לכיתה משמעותי בהקשר לשיקול הכנסת תרגול יוגה לכיתתי, בהתחשב בבעיות המגוונות של התלמידים. למרות הדילמה עלי להדגיש שסומכת על עצמי (כאדם שנחשבת "פריקית שליטה") ולא חוששת כלל שהתלמידים יצאו מאיפוס או לחלופין שתרגול יוגה יכול להשפיע לרעה. להיפך, פתוחה לניסיונות ושילוב טכניקות ושיטות מגוונות. הקדמה : כל בוקר בכיתתי אני דוגלת בפתיח וסטינג קבוע

חינוך לפיתוח מודעות ורגישות למצוקתם של אחרים באמצעות הטמעת הערכים ההומניסטיים של היוגה

אנו מזדעזעים למשמע עוולות המתרחשות רחוק מאתנו, אבל עוולות המתקיימות מתחת לאף כמו אינן מעוררות דבר. יש לנו יכולת מופלאה להפוך ל"לא אישי" את הקשה הקרוב ובכך כאילו להעלימו. נאמנים לתרבות הריאליטי וההקצנה הפסיכולוגית, אנחנו מזועזעים מאירוע גדול שקרה, ממשהו חזק, שיש בו שפע של דם, צבע ודמעות, אבל את העוולות היומיומיות המתרחשות אצלנו קרוב איננו מזכים אפילו במבט קצר. הצורך לכבס ולנקות את המצפון שחש במצוקה מובילנו שוב ושוב לפעולות מוחצנות ומיוחצנות של עזרה ונתינה אבל הללו אינן כרוכות בוויתור משמעותי ובשל כך גם השפעתן מינורית וחיוורת. רבים מכורים לתנועה, נעים ממנעד רגשי גבוה למנעד רגשי גבוה יותר וכל מה שקורה בעצימות נמוכה יותר כמו לא נוגע. הסירוב להבין שמשהו לקוי מאד קיים באורח חיים שהשגיות, תועלתנות, חומרנות וציניות שורה בו, לוקח אותנו למחוזות רחוקים ובלבד שנפנה מעצמנו את הצורך להסתכל קרוב ולהתמודד. למעשה, איננו סבורים שיש קשר בין הדברים, בין הערכים הבולטים המנחים אותנו לבין אלימות, סבל, חולי, עוני ובושה. נראה שזו גזרת גורל, אבל היכולת לשנות ולהשפיע היא גדולה יותר ממה

איך עושים יוגה כדי לשפר את איכות החיים ואת מצב הבריאות? יוגה היא ממש לא עוד סוג של פעילות גופנית כי אם גישה הוליסטית ופילוסופיה יישומית

היוגה המודרנית משתמשת בגוף כאמצעי ומציעה לתלמידים לגשת ולהתמודד על המזרון, ללמוד ולתרגל סדרה של תנועות גופניות המשלבות בדרך כלל גם נשימה, הרפיה וניקוי. ההנחה היא שביצוע נשנה של הטכניקות הגופניות יחולל שינוי שיהפוך את הגוף לנשגב יותר ולפיכך קרוב יותר אל המהות. אולם, ביוגה סוטרות של פטאנג'לי, שהוא מבחינות רבות אגד של טכניקות ושיטות להשגת מצב של יוגה, הדגש הוא דווקא על אימון פנימי והשימוש שעושים בטקסט זה מורי יוגה הממוקדים בעבודה עם הגוף הוא שימוש השלכתי וכמעט ספרותי אותו קל יחסית לעשות מעצם טבען המתומצת והרב משמעי של הסוטרות. אימון פסיכו מנטאלי והתנהגותי, בחירה מאומצת במתווה לשינוי עצמי, הוא סוג מקביל, משלים או אחר של אימון אותו ניתן לבצע  ובמסגרתו מוצעות טכניקות רבות ומגוונות להשפעה על האישיות. הסטודיו בו מתבצע אימון זה אינו חלל מעוצב ומאורגן כי אם מרחב החיים הרגילים והשגרתיים, המעבדה המושלמת ללימוד, שיפור, התקדמות והצלחה. מבין הטכניקות היוגיות לאימון פסיכו-מנטאלי: החלטה ובחירה לפתח גישה יוגית לחיים בסיוע מאמץ מתמשך, ממוקד ויציב.    יסודות מרכזיים של הגישה ה

יוגה נגד חומרנות

האם נאפשר לחומרנות להשתלט עלינו לחלוטין? מאת ד"ר ג'איידבה יוגנדרה כסף מניע את העולם או כפי שמצוין בסנסקריט:  Sarve Gunah Kancam Asrayante , כל הדברים הטובים טמונים בזהב. זהו מטריאליזם צרוף ואנחנו כולנו תוצריו. אלה המכחישים כסף הם אלו שזקוקים לו יותר מכל כדי לדבר נגדו – ומספיק להתבונן על חיי הפאר וההדר של רבים מאנשי הדת והרוח. אנו קשורים אל העולם הזה של רושם, תדמית ואופורטוניזם ומתרחקים מהחוט הדק המבדיל בין דתיות, רוחניות לחומרנות. להיות מחויבים למציאות ולחיים תוך מודעות ורגישות, זה לא נושא מרתק ומעניין במיוחד. בעוד שזה קשה מאוד לוותר על עושר וממון וכל מה שהללו מביאים, אנו יכולים לכל הפחות להתנסות בהפחתת הצרכים בכמה תחומים , צעד שיסייע לנו בהמשך להקטין את ההשתלטות החומרית עלינו. למשל: לוותר מדי פעם (אך באופן קבוע) על מעט מהתענוגות החומריות להן אנו רגילים,  לא לדבר למשך שעה פעם בשבוע או לא לאכול משהו מאד טעים מדי פעם או לא לכעוס למשך יותר מחמש דקות או לא לרכוש חפצים שאין לנו צורך בהם או לנסות ולבצע פעולות שבהן התוצר האינטרסנטי שלנו הוא המופחת ביותר.