דילוג לתוכן הראשי

זוועות של מלחמהבסופו של עניין מדובר בהתפרצות מפלצתית של הטבע האנושי. של הכוחנות. של האלימות והרוע לשמו, הטבוע עמוק בדי.אן איי והמחכה לתירוצים טובים כדי לבוא לידי ביטוי. מלחמה מבוססת על זריעת זוועות באחרים מתוך הנחה שיש כוח אידאולוגי, אוניברסלי, אלוהי, המצדיק זאת וההופך את האחר לשונה, לבלתי ראוי לדבר מלבד לשמש אמצעי למימושה של אותה השתוקקות לגדילה, התרחבות ועוצמה. תבאר זאת עדת הפרשנים והמומחים כאשר תבאר, תגדיר מגמות וכוונות מדיניות ופוליטיות, בסופו של דבר מדובר בג'ונגל, בו לא מצליחות חיות היער להשתלט על יצרן. והיצר, התשוקה והכמיהה לעוצמה ולשליטה לא השתנו במילימטר בקרבנו בני האדם משחר ההיסטוריה האנושית. האנושות משיגה התקדמות במדע ובטכנולוגיה אך לצידן של כל ההתקדמויות הללו, קיפאון עמוק בהתמודדות עם המחלות הבסיסיות האנושיות: סגידה לחומרנות, לעוצמה ולכוח ללא כל תכלית מציאותית. העדר יכולת וכלים להתמודדות עם האלימות והכוחנות המבעבעות בין אם רק מעת לעת ובין אם כל הזמן בלבב פנימה. רצון עז להוכיח ולאשרר גדלות, עוצמה וכוח. מה שהיה הוא שיהיה ואין חדש מבעד לקנה התותח ולכוונות הרובה. 

יהיו הסיבות וההנמקות אשר יהיו, תהיה הרציונליזציה אשר תוצמד לאירועים אשר תהא מדובר במופע אנושי כושל, נלעג, מרושע שאינו בוחל בשיטוח, הריסה, רציחה, הגליה וזריעת עוד ועוד סבל נטול אבחנה ושמץ של הצדקה. מופע אנושי שנתמך על ידי כל מי שמוצא לו נימוק וגרוע מכך מוצא לעצמו הסבר המצדיק בקריצת עין וברבע רמז את גרירת רגליו שלו מעצירת אירועי הזוועה. אין מחיר שאף אחד מוכן לשלם כדי לעצור מעגל דמים וכאב של גברים, נשים וטף, בין אם הם יהודים, מוסלמים או נוצרים כשרים. מה שנראה כאינטרס האישי או הקבוצתי או המדינתי לרוב גובר על פני כל נימוק הומניסטי, הגון, מתחייב.

המלחמה כביטוי קיצוני ומופרע לערכי היסוד של חברות אנושיות שאינן מבקשות אלא לנצח, להתעצם ולהתפתח ברכושן, שטחן ומעמדן. ערכי יסוד אלו מונחלים מיום ליום, מדור לדור, בהדגמה מתמשכת של התנהגות המבוגרים והמנהיגים והמסרים מחלחלים וכאשר ההזדמנות נקרית והכוח שנצבר בידי החזק עוצמתי דיו -  יוצאים אל הקרב. הקרב של ילד על הניצחון במשחק הוא כמו הקרב של המנכ"ל על המכרז וכמו הקרב של הפוליטיקאי על התפקיד. הכיבוש של היעד הוא העיקר וכל השאר לא ממש משנה. דורכים על גוויות בדרך אל הניצחון. דורכים על גוויות בדרך אל הניצחון!

הקדמה מצליחה לכבס וכמו ניתוח מעקפים מוצלח, לעקוף את העורק החסום, את הגורם וליצור טלאי. לדברר מסרים ריקים מתוכן על שלום, אחווה ואהבה. לפעמים, בהעדר דרכים אחרות זה הרע במיעוטו ולפעמים אפילו מחזיק מעמד אבל בסופו של יום הסכרים נפרצים והאמת העירומה יוצאת אל האור ועמה דם, אש ותימרות עשן.

מדינאי אחד בעידננו הציע אלטרנטיבה מהפכנית למעגלי האיבה ונדחה בבוז. גנדי נתפס כמוזר עם משקפיים וגלימת כלימה לבנה שלא היה מחובר אל "המציאות". הוא תרם את חייו האישיים כמעבדה להוכחת ההתכנות של חיים לאורו של סולם ערכים אנושי והמליץ למדינתו להוביל את העולם החדש שבליבו חתירה לאי אלימות כערך יסודי ומכונן. זה כמובן חייב לוותר על ערגות וכמיהות. לוותר, לעדן, לרכך. ניסיונותיו ואמירותיו ובמיוחד זו הכורכת עיוורון עם האסכולה השלטת של עין תחת עין וזו המציעה לשנות באופן ניכר את אורחות החיים של הפרט, הקהילה והמדינה כדי לעצור את השתלטות הכוח, האלימות והרוע. פרשנותו האייקונית למיתולוגיית המלחמה ההודית, הבהגוודגיטה, עסקה בכוחות הפנימיים הנאבקים בתוך נפש האדם על ההגמוניה, האם הטוב, האנושי וההגון ינצח או האם הדמוני, הרע והאלים? 

גנדי נרצח אך נדמה כי קריאתו מהדהדת עם כל פגז שכותש בית, מעוור ילד וממית את בני משפחתו באוקראינה, סוריה, עזה, שדרות וברחבי הגלובוס כולו.


* התמונות והאיורים באדיבות pixabay. מלחמה alexas_photo, גנדי marian anbu juwan.תגובות

פוסטים פופולריים

שילוב יוגה בכיתה מקדמת

שילוב יוגה בכיתה מקדמת מאת בלינדה בן אטר-קוטלר דו"ח תצפית -  שילוב טכניקה יוגית בכיתה רקע : אני עובדת בכיתה מקדמת לתלמידים עם בעיות מורכבות, החל מבעיות תקשורת, ליקויי למידה ומוגבלויות פיזיות (קשיים /פיזיים מוטוריים משמעותיים) ; ובעיקר בולטות בעיות קשב ובעיות התנהגות והפרעות נפשיות. זאת על אף שאפיונים אילו אינם כלולים בהגדרת הכיתה, שכן על פי משרד החינוך הגדרת הכיתה הינה: " ליקויי למידה" – וכל שאר הבעיות על פי המשרד "משניות"  (לא מעניינות/לא רלוונטיות).... הכיתה מונה 13 תלמדים. 4 בנות ו 9 בנים. מכיתות א' ב'. כיתה מקדמת יחידה בבית הספר כשיש עוד 15 כיתות "רגילות". הרקע לכיתה משמעותי בהקשר לשיקול הכנסת תרגול יוגה לכיתתי, בהתחשב בבעיות המגוונות של התלמידים. למרות הדילמה עלי להדגיש שסומכת על עצמי (כאדם שנחשבת "פריקית שליטה") ולא חוששת כלל שהתלמידים יצאו מאיפוס או לחלופין שתרגול יוגה יכול להשפיע לרעה. להיפך, פתוחה לניסיונות ושילוב טכניקות ושיטות מגוונות. הקדמה : כל בוקר בכיתתי אני דוגלת בפתיח וסטינג קבוע

חינוך לפיתוח מודעות ורגישות למצוקתם של אחרים באמצעות הטמעת הערכים ההומניסטיים של היוגה

אנו מזדעזעים למשמע עוולות המתרחשות רחוק מאתנו, אבל עוולות המתקיימות מתחת לאף כמו אינן מעוררות דבר. יש לנו יכולת מופלאה להפוך ל"לא אישי" את הקשה הקרוב ובכך כאילו להעלימו. נאמנים לתרבות הריאליטי וההקצנה הפסיכולוגית, אנחנו מזועזעים מאירוע גדול שקרה, ממשהו חזק, שיש בו שפע של דם, צבע ודמעות, אבל את העוולות היומיומיות המתרחשות אצלנו קרוב איננו מזכים אפילו במבט קצר. הצורך לכבס ולנקות את המצפון שחש במצוקה מובילנו שוב ושוב לפעולות מוחצנות ומיוחצנות של עזרה ונתינה אבל הללו אינן כרוכות בוויתור משמעותי ובשל כך גם השפעתן מינורית וחיוורת. רבים מכורים לתנועה, נעים ממנעד רגשי גבוה למנעד רגשי גבוה יותר וכל מה שקורה בעצימות נמוכה יותר כמו לא נוגע. הסירוב להבין שמשהו לקוי מאד קיים באורח חיים שהשגיות, תועלתנות, חומרנות וציניות שורה בו, לוקח אותנו למחוזות רחוקים ובלבד שנפנה מעצמנו את הצורך להסתכל קרוב ולהתמודד. למעשה, איננו סבורים שיש קשר בין הדברים, בין הערכים הבולטים המנחים אותנו לבין אלימות, סבל, חולי, עוני ובושה. נראה שזו גזרת גורל, אבל היכולת לשנות ולהשפיע היא גדולה יותר ממה

איך עושים יוגה כדי לשפר את איכות החיים ואת מצב הבריאות? יוגה היא ממש לא עוד סוג של פעילות גופנית כי אם גישה הוליסטית ופילוסופיה יישומית

היוגה המודרנית משתמשת בגוף כאמצעי ומציעה לתלמידים לגשת ולהתמודד על המזרון, ללמוד ולתרגל סדרה של תנועות גופניות המשלבות בדרך כלל גם נשימה, הרפיה וניקוי. ההנחה היא שביצוע נשנה של הטכניקות הגופניות יחולל שינוי שיהפוך את הגוף לנשגב יותר ולפיכך קרוב יותר אל המהות. אולם, ביוגה סוטרות של פטאנג'לי, שהוא מבחינות רבות אגד של טכניקות ושיטות להשגת מצב של יוגה, הדגש הוא דווקא על אימון פנימי והשימוש שעושים בטקסט זה מורי יוגה הממוקדים בעבודה עם הגוף הוא שימוש השלכתי וכמעט ספרותי אותו קל יחסית לעשות מעצם טבען המתומצת והרב משמעי של הסוטרות. אימון פסיכו מנטאלי והתנהגותי, בחירה מאומצת במתווה לשינוי עצמי, הוא סוג מקביל, משלים או אחר של אימון אותו ניתן לבצע  ובמסגרתו מוצעות טכניקות רבות ומגוונות להשפעה על האישיות. הסטודיו בו מתבצע אימון זה אינו חלל מעוצב ומאורגן כי אם מרחב החיים הרגילים והשגרתיים, המעבדה המושלמת ללימוד, שיפור, התקדמות והצלחה. מבין הטכניקות היוגיות לאימון פסיכו-מנטאלי: החלטה ובחירה לפתח גישה יוגית לחיים בסיוע מאמץ מתמשך, ממוקד ויציב.    יסודות מרכזיים של הגישה ה

יוגה נגד חומרנות

האם נאפשר לחומרנות להשתלט עלינו לחלוטין? מאת ד"ר ג'איידבה יוגנדרה כסף מניע את העולם או כפי שמצוין בסנסקריט:  Sarve Gunah Kancam Asrayante , כל הדברים הטובים טמונים בזהב. זהו מטריאליזם צרוף ואנחנו כולנו תוצריו. אלה המכחישים כסף הם אלו שזקוקים לו יותר מכל כדי לדבר נגדו – ומספיק להתבונן על חיי הפאר וההדר של רבים מאנשי הדת והרוח. אנו קשורים אל העולם הזה של רושם, תדמית ואופורטוניזם ומתרחקים מהחוט הדק המבדיל בין דתיות, רוחניות לחומרנות. להיות מחויבים למציאות ולחיים תוך מודעות ורגישות, זה לא נושא מרתק ומעניין במיוחד. בעוד שזה קשה מאוד לוותר על עושר וממון וכל מה שהללו מביאים, אנו יכולים לכל הפחות להתנסות בהפחתת הצרכים בכמה תחומים , צעד שיסייע לנו בהמשך להקטין את ההשתלטות החומרית עלינו. למשל: לוותר מדי פעם (אך באופן קבוע) על מעט מהתענוגות החומריות להן אנו רגילים,  לא לדבר למשך שעה פעם בשבוע או לא לאכול משהו מאד טעים מדי פעם או לא לכעוס למשך יותר מחמש דקות או לא לרכוש חפצים שאין לנו צורך בהם או לנסות ולבצע פעולות שבהן התוצר האינטרסנטי שלנו הוא המופחת ביותר.